وحدت از نگاهی دیگر

۱۲ ربیع الاول برابر روایت اهل تسنن میلاد پیامبر اکرم، حضرت محمد (ص) و این ولادت باسعادت از نظر شیعیان ۱۷ ربیع الاول است. همانطور که توجه دارید این اختلاف تاریخی صرفا پنج روز است؛ شبیه بسیاری از افراد که در شناسنامه هایشان یک تاریخی درج شده اما در واقعیت و بنا به دست نوشته های پدران در حاشیه قرآن یا اسناد مختلف، زمان دیگری صحت دارد. مثل خودم که تاریخ تولدم در شناسنامه، اول فروردین ۱۳۴۰ قید شده اما در واقعیت ۲۰ آبان ۱۳۳۹ متولد شده ام. بدون هیچگونه قیاس و صرفا برای تقریب ذهن این مثال را ذکر کردم که بدانیم بخشی از این اختلافات طبیعی است.

خوشبختانه این اختلاف تاریخی با هوشیاری رهبران انقلاب و مسئولان و رهبران فکری اهل تسنن و تشیع در ایران پایه وحدت شد و هرساله به همین مناسبت مراسم های ویژه ای برگزار می شود. انقلاب اسلامی اگرچه در ذات و ماهیت خود ایدئولوژی شیعی دارد اما آرمان ها و اهداف بلندی که برای خود متصور است و حتی در قانون اساسی صریحا به آن اشاره شده است یک انقلاب اسلامی، جهانی و بشری است.

امروزه در قرن ۲۱ و ظهور شبکه های مجازی که به مثابه ابررسانه های عصر حاضر عمل می کنند و نیز تحولات گسترده در عرصه جهانی، ما نیازمند تفسیر موسع از مبانی دینی و فقهی انقلاب اسلامی هستیم که هم کارآمدی نظام مردمسالار دینی در سایه اسلام را عملی کنیم و هم اقبال جهانی نسبت به اسلام را افزایش داده و در برابر اسلام هراسی، شیعه هراسی و ایران هراسی که دشمنان انقلاب به راه انداختند، مقابله کارآمد و تاثیرگذار داشته باشیم.

ما در کشوری زندگی می کنیم که تنوع اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی را داراست و قرن ها در کنار هم زیر چتر ایران زندگی مسالمت آمیز داشته اند. کشور مجال درگیری در برخی حواشی را ندارد و خیلی از مسائل مربوط به اقوام، اقلیت های دینی و مذهبی را می توان با مساعی جمعی، گفتگو و مدارا حل و فصل کرد و نیاز به اعتراضات، تجمعات و مسائلی از این دست نباشد. ما باید با مکانیزم های عقلانی، مسائل فرهنگ و اجتماعی تبدیل کنیم و راه حل آنها را در حوزه فرهنگ و اجتماع جستجو کنیم. نه آنکه مسائل فرهنگی و اجتماعی را به حوزه ی امنیتی وارد ساخته و آنگاه با ابزارها و روش های سخت و بدون آنکه بخواهیم پاسخ منطقی و مستدل به نیازها و درخواست ها بدهیم، با سرکوب یا روش های غیرمعقول به آنها پاسخ دهیم. این درحالی است که همه می دانیم این روش ها مُسکّن و کوتاه مدت است و هزینه ی کشورداری را بالا می برد.

امروزه ما نیازمند بازخوانی مجدد مبانی و اصول مشترک وحدت مسلمانان هستیم. خدای واحد، کعبه و قبله واحد، ایمان و اعتقاد به خاتمیت پیامبر (ص)، دین اسلام به عنوان آخرین دین الهی و معجزه قرآن کریم به عنوان آخرین کتاب آسمانی در کنار کرامت انسانی، صلح و عشق‌ورزی، نوع‌دوستی، تعاون، مقابله با دشمنان و مدارا با دوستان، همه و همه در اسلام سراسر رحمت و مهربانی وجود دارد ولی چرا اختلافات مسلمانان آنقدر زیاد است که اسلام بدلی و آمریکایی یک روز در قالب "اسلام طالبانی"، یک روز با نام "اسلام وهابی" و روزی دیگر در قالب "اسلام داعشی" موجب ترس جهانیان می شود و چهره ای خشن و غیرانسانی از اسلام و مسلمانان یا همان امت پیامبر رحمت للعالمین را به تصویر می‌کشد. اینجاست که نقش نخبگان، مراجع، فقها، مفتیان و عالمان دینی در تشیع و تسنن سخت و دشوار می شود. همانطور که علمای بزرگی مثل آیت الله سیستانی در این راه گام برداشتند و در پیام خود فرمودند: گفتمان ما بر دعوت به وحدت استوار است و من بارها گفته ام و باز هم می گویم که نگویید برادران سنیّ مان بلکه بگویید آنها نفس و جان ما هستند.

تقریب بین مذاهب و توسعه مودت و مهربانی مسلمانان باید خاری در چشم دشمنان امت پیامبر رحمت (ص) شود. جمهوری اسلامی به عنوان یک نظام برخاسته از متن مردم و دارای ایدئولوژی اسلامی باید به صورت تمام قد دارای ویژگی های وحدت آفرین باشد.

هفته وحدت مبارک

 

به قلم دکتر علی دارابی؛ معاون محترم امور استان‌های

رویدادهای مرکز آرشیو

کسب عنوان برگزیده مرکز زنجان در چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه
خبر/رویداد مرکز
کسب عنوان برگزیده مرکز زنجان در چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه
واحد نگهداری ساختمان و تاسیسات مرکز زنجان در چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه موفق به کسب عنوان برگزیده شد.
تشریح برنامه های رسانه استانی با موضوع کاهش آسیبهای اجتماعی در ششمین نشست کمیته فرهنگی و پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان
خبر/رویداد مرکز
تشریح برنامه های رسانه استانی با موضوع کاهش آسیبهای اجتماعی در ششمین نشست کمیته فرهنگی و پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان
ششمین نشست کمیته فرهنگی و پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان زنجان در صدا و سیما مرکز زنجان برگزار شد.
برگزاری دوره آموزشی مدیریت دانش ویژه معاونین و مدیران مرکز
خبر/رویداد مرکز
برگزاری دوره آموزشی مدیریت دانش ویژه معاونین و مدیران مرکز
دوره آموزشی مدیریت دانش ویژه مدیران در مرکز زنجان برگزار شد .

آشنای با صدا و سیمای مرکز زنجان

تاریخچه صدا و سیمای مرکز زنجان
صدا و سیمای مركز زنجان با هدف رله و تقویت برنامه های، شبكه های سراسری رادیو و تلویزیون در سال 1352 تاسیس شد و در سال 1356 برنامه های رادیویی خود را به طور مستقل آغاز كرده است.ساختمان اصلی مركز زنجان در زمینی به مساحت 10 هكتار با زیربنای 3500 مترمربع...

پل های ارتباطی با مرکز

روابط عمومی

 

کانال تلگرامی

@ZanjanIRIB162

شماره تماس:

شهر زنجان 162

سایر شهرستان ها:32162666

پیامک

30000241

معاونت سیما

شماره تماس:32162230

معاونت صدا

شماره تماس:32162234

معاونت خبر

کانال تلگرامی

@iribnewszanjan

شماره تماس:32162226

معاونت فضای مجازی

کانال تلگرام

@iribzanjanchannel

کانال سروش

@iribzanjan

ارسال اثر

@iribeshraq

شماره تماس:32162386

پست الکترونیکی:infoplanning-zan@irib.ir

تلفن مرکز

33770033-5

32162011-7

آدرس مرکز:زنجان-خیابان خرمشهر-صداوسیمای مرکز زنجان

کد پستی:4515883815