صفحه اصلی خبر علمی
افراد دمدمی مزاج مضطرب تر هستند مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
يكشنبه, 28 اسفند 1390

افراد دمدمی مزاج مضطرب تر هستند

یك روان شناس گفت: افراد دمدمی مزاج معمولا مضطرب تر از سایر افراد هستند.

فكور اظهار كرد: نوسانات خلق و خو كه در اصطلاح عامیانه با عنوان 'دمدمی مزاجی' شناخته می شود به معنی بالا و پایین شدن خلق و خو است.

وی تغییرات هورمون های دوپامین و سرتونین، كه از مهم ترین هورمون های تاثیر گذار در تغییر خلق است، را از اصلی ترین عوامل تغییر نوسانات اخلاقی افراد دانست و ابراز كرد: تغییر ساعات بیولوژیك بدن ، تغذیه و محرك های عصبی نیز می تواند موجب تغییر خلق شود.

این مدرس دانشگاه، خاطر نشان كرد: افرادی كه تحت عنوان افراد دمدمی مزاج شناخته می شوند معمولا به سرعت دچار نوسانات اخلاقی شده، گاهی خوش اخلاق و گاهی بد اخلاق هستند، برخی از این افراد به سرعت ازتصمیماتی كه اتخاذ كرده اند منصرف می شوند و عده ای از اینگونه افراد نسبت به اطرافیان خود گاهی خوش بین و گاهی بدبین هستند.

فكور، یادآور شد: عدم تمركز ذهنی درافراد دمدمی مزاج بیش از سایرین است و اینگونه افراد از آرامش درونی كم بهره هستند.

وی، در خصوص نحوه رفع مشكل دمدمی مزاجی در افراد گفت: قدم اول برای رفع این خصوصیت منفی پذیرش مشكل است، مادامی كه فرد قبول نكرده دمدمی مزاج است و نوسانات خلقی دارد نمی تواند این مشكل را مرتفع كند.

این روان شناس، ادامه داد: در صورتیكه نوسانات خلقی با بیماری ها و مشكلات روانی دیگر توام نباشد امكان مرتفع شدن آن وجود دارد.

فكور، با اشاره به اینكه گذشته افراد دمدمی مزاج، خانواده و جامعه نیز دربروز و تشدید نوسانات خلقی تاثیر گذارهستند، گفت: رفتار و گفتار متناقض در جامعه و گذشته افراد نیز موجب بروز و تشدید نوسانات خلقی خواهد شد، برای مثال وقتی والدین یك فرد در برخورد با اطرافیان خود متناقض عمل می كنند فرد نیز پس از مدتی نسبت به جامعه دچار بدبینی و خوش بینی مقطعی می شود.

وی، با تاكید بر لزوم ریشه یابی نوسانات خلقی توسط مشاور، اظهار كرد: افراد دمدمی مزاج برای رفع مشكل خود باید نقاب ها را زا چهره خود برداشته وبرای حل مشكل خود روان شناس را یاری كنند.

این مدرس دانشگاه، خاطر نشان كرد: انسجام بخشی به فكر و هدفدار بودن موجب می شود فرد از نوسان در تصمیم گیری و برخورد بپرهیزد چرا كه هدفمندی مانع از پشیمانی نسبت به تصمیمات اتخاذ شده خواهد شد.

فكور، با بیان اینكه رفع مشكل در افراد دمدمی مزاج باید در اسرع وقت انجام شود، ابراز كرد: نوسانات خلقی در سنین بالا نه تنها فرد دمدمی مزاج بلكه خانواده او را نیز با چالش مواجه خواهد كرد.

وی، همسویی بین افكار و رفتار خانواده و فرد را برای شكل گیری شخصیت سالم در جامعه ضروری دانست و خاطر نشان كرد: برای دستیابی به موفقیت در درمان افراد دمدمی مزاج باید تفاوت های شخصیتی افراد مد نظر قرار گیرد. (ایرنا)