رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

10میلیون کودک ونوجوان مخاطب کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان هستند - نمایش محتوای خبر

 

 

10میلیون کودک ونوجوان مخاطب کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان هستند

شناسه : 58034701

10میلیون کودک ونوجوان مخاطب کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان هستند

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور گفت: 10 میلیون کودک و نوجوان ایرانی هم اکنون مخاطب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هستنند.

سیدصادق رضایی  افزود: سال گذشته 12 میلیون نفر عضو این کانون بودند و یک میلیون نفر نیز از خدمات و آموزشهای کانون زبان این مرکز بهره مند شدند.

وی با بیان اینکه تمام فعالیت های این مراکز برنامه محور است، یادآورشد: هم اکنون منابع مالی لازم برای توسعه مراکز فرهنگی و هنری درکشور تامین شده است و مسولان کشور با اشرافیت به اهمیت دوران کودکی، به توسعه کمی و کیفی کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان توجه ویژه ای دارند.

به گفته رضایی، درزمان حاضر 900 مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درکشور به صورت ثابت، سیار و پستی فعالیت می کنند و علاقه مندان می توانند از طریق کانون زبان، مراکز فرهنگی و هنری و فروشگاهها با این مراکز در ارتباط باشند.

وی تصریح کرد: تمام مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور دارای مربی فرهنگی و 90 درصد مراکز دارای مربی هنری هستند.

رضایی دلیل نبود مربی هنری در برخی از مراکز را استعفای مربی و یا جدیدالتاسیس بودن آنها ذکرکرد و گفت: برنامه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان وجود مربی هنری در تمامی مراکز است که این مربی هنری باید دارای حداقل یکی از مهارتهای نقاشی، سفالگری و خوشنویسی باشد.

وی یادآورشد: 50 درصد مراکز فرهنگی و هنری این کانون ها از وجود مربی ادبی بهره مند هستند و دلیل کمبود این مربیان، نبود مربی متخصص در این زمینه است.

رضایی خاطرنشان کرد: مخاطبان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به طور مستمر به روز می شوند و دغدغه مسوولان این مراکز به روز و نزدیک کردن خود با نیازهای مخاطبان است.

وی با تاکید بر اینکه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان زنجان وضعیت مطلوبی دارد و جزو کانون های برتر کشور است ابراز کرد: در راستای توسعه مراکز فرهنگی هنری، تا پایان برنامه پنجم توسعه شمار مراکز این استان از 15 مرکز به 20 مرکز خواهد رسید.

رضایی یکی از مهم ترین برنامه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان راکتاب محور بودن عنوان کرد و افزود: اعضا کانون علاوه بر اینکه کتاب را درمرکز مطالعه می کنند و یا به امانت می برند، سایر فعالیت های خود را نیز کتاب محور انجام می دهند که از جمله ی این فعالیتها بیان داستان ها از کتاب و اجرای نمایش های عروسکی از داستانهای داخل کتاب است.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور گفت: با توجه به تاکیدات رهبر معظم اقنلاب در خصوص تفکر محور کار کردن کودکان، فعالیت های معارف اسلامی، قرآنی و حدیث در این مراکز انجام می شود.

وی بااشاره به آغاز آموزش ها و فعالیت های فلسفی برای کودکان در این کانون افزود: هم اکنون در 15 استان کشور فلسفه برای کودکان به صورت کارگاهی آموزش داده می شود.

رضایی یادآورشد: نقد و بررسی کتاب، بحث آزاد، اردوها، فیلم سازی از دیگر فعالیت های مراکز فرهنگی هنری برای کودکان و نوجوانان است و جلسات نقد و بررسی کتاب برای مربیان با عنوان ˈگزارمان نویسیˈ برگزار می شود.

وی بابیان اینکه تمام مراکز فرهنگی وهنری کشور خود را برای فعالیت های تابستان آماده می کنند گفت: فیلم ها و انیمیشن هایی آماده و به مراکز فرهنگی و هنری استانها ارسال و رمانها و نمایشنامه هایی با عنوان ˈنوجوان امروزˈ در بیش از 100 عنوان چاپ شده است.

رضایی خاطرنشان کرد: درروستاها کشور دانش آموزان مستعد زیادی وجود دارد که با استفاده از 80 کتابخانه سیار روستایی و 33 کتابخانه پستی از خدمات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استفاده می کنند.

وی گفت: بخش های ادبی نیز با شناسایی استعداد کودکان و نوجوانان در زمینه شعر و قصه کارگاه هایی برای آنان برگزار می کنند و برخی نیز به صورت مکاتبه ای در یک پروسه زمانی در یک فعالیت فرآیند محور استعداد ادبی خود را شکوفا می کنند تا در آینده بزرگان ادبی کشور حاصل این کارگاه ها و کلاس ها باشند.(ايرنا)

آدرس کوتاه :