روز شمار تاریخ زنجان

یکم خرداد

یکم خرداد


1 - در سیزدهم جمادی الاولی 1328 برابر با 1 خرداد 1289 سعدالسلطنه دستور داد فردی به نام شیخ عبدالله را به اداره حکمرانی بیاورند. شیخ عبدالله که سعدالسلطنه را
می شناخت، به آخوند پناه جست. ماموران حکومتی که در گرفتن شیخ عبدالله سماجت به خرج می دادند، موجب ناراحتی اطرافیان آخوند شدند. اطرافیان آخوند برای آنکه زهر چشمی به حاکم بدهند، سبیل یکی از ماموران حکومتی را تراشیدند و به او گفتند که خبر را به سعد السلطنه بدهد. سعدالسلطنه برای اثبات اقتدار خویش و ترساندن آخوند ملا قربانعلی یکی از معتقدان به آخوند را گرفته به دارالحکومه بردند و در آنجا به وی تازیانه زدند، و  سپس رهایش کردند. این برخورد بر آخوند ملا قربانعلی و  مردم زنجان گران آمد. از این روی آخوند دستور داد تا فردا حاکم را از شهر بیرون کنند و وی را به تهران برگردانند. دستور آخوند به سرعت در سطح شهر و روستاای اطراف پیچید و روز بعد در صبحگاه عده فراوانی گرد خانه آخوند ملا قربانعلی زنجانی جمع شدند که پاره­ای از تاریخنگاران آنان را به ششصد تن و گروهی به خیلی بیشتر از اینها تخمین زده­اند. مردم به سوی میدان توپخانه شهر که دارالحکومه در آن قرار داشت، حرکت کردند و در برابر دارالحکومه صف آرایی کردند و به سعد السطلنه پیام فرستادند که هر چه زودتر به دتور آخوند باید شهر را ترک کنی. سعدالسلطنه که عده ای تفنگچی بر بام دارلحکومه گماشته بود، از موضع قدرت برخورد کرد و به تفنگچیان دستور تیراندازی داد. مردم پس از شنیدن صدای تیر به سوی دارالحکومه هجوم آوردند و در و پنجره های دارالحکومه را از جای کندند و به درون آن راه یافتند. سعد السلطنه را که در یکی از اتاقهای اندرون مخفی شده بود یافتند و خشم چندین ساله خویش را نثارش کردند. یکی از فراشان سعد السلطنه وی را به خانه وزیر که از متمولین سرشناس شهر بود، برد، تا به مداوای وی بپردازد. وقتی به آخوند خبر دادند که سعد السطلنه به خانه حاج وزیر رفته است به حاج وزیر پیام داد که سعدالسلطنه حق ندارد در زنجان بماند و باید هر چه زودتر به تهران برگردد. حاج وزیر که به قدرت ملا قربانعلی واقف بود و از سوی دیگر از شعله ور شدن خشم مردم نسبت به سعدالسلطنه اطلاع کامل داشت، با سرعت کالسکه ای آماده ساخت و سعدالسلطنه را با گروهی از اطرافیانش به تهران روانه کرد. سعد السطنه به تهران نرسید و در بین راه در اثر زخمهایی که از دست مردم خورده بود، از میان رفت و جزای ستمهای خویش را چشید. اطرافیان آخوند با آنکه دارالشورای تهران را به رسمیت نمی شناختند، ولی جهت اطلاع آنان به عنوان متصدیان امور تلگرافی به دارالشورا زدند و در آنجا به گوشه­ای از جنایات سعدالسلطنه اشاره کردند. (شکوری، 1371، ص 386-387)

2- علی قبادیان متخلص به وحید در اول خرداد 1320 ه.ش در شهر زنجان به دنیا آمد. وی علاقه بسیار زیادی به تحصیل دارد. همچنین در هنر نقاشی نیز منزلت زیادی دارد. او دیپلم ادبیات دارد و در سرودن شعر را وسیله تسکین التهابات و هیجانات درونی می داند. و شغل او آموزگاری بوده است. از جمله نام سروده های او 1- خریدار جفا 2- غم تو 3- رفت مي باشد. (نیرومند، 1347، ص 242)

3 - آيت الله سرافراز نماينده امام خميني در استان مرکزي، براي رسيدگي به خواستهاي اهالي ابهررود وارد اين شهر شد. وي پس از سخنراني در مسجد جامع، به کميته انقلاب رفت و در آنجا با معتمدان محل به بحث و گفتگو پرداخت. عده اي از نمايندگان، اهالي و کسبه در سالن فرمانداري متحصن شوند و خواستار انحلال کميته بودند. حدود 500 نفر نيز به طرفداري از کميته در مقابل فرمانداري اجتماع کرده بودند پس از مذاکره حجت الاسلام ولايتي رئيس کميته که قبلا استعفا کرده بود، استعفاي خود را پس گرفت و قرار شد کميته ابهر بازسازي شود. (روزنامه اطلاعات، 1358/3/1)

4 - دانشجویان پیرو خط امام مستقر در زنجان با انتشار بیانیه شماره یک خود، ضمن اشاره به تجاوز اخیر نظامی آمریکا و عقیم ماندن نقشه شیطانی این جهانخوار اعلام کردند«آمریکا اکنون می خواهد به خاطر حفظ منافعش از این موج ضد آمریکایی جلوگیری کند و بدین خاطر عراق را وادار به تجاوز به ایران می کند. اما ما هشیارانه می دانیم که تجاوز عراق تجاوزی آمریکایی و حمله غیر مستقیم او است و ما در مقابل تجاوزات عراق به اعتبار این که دشمن اصلی ما آمریکاست می ایستیم.» (روزنامه اطلاعات، 1359/3/1)

5 – با وجود صدور مجوز انتشار اميد زنجان در تاريخ 1371/9/3 به صاحب امتيازي و مدير مسئولي آقاي احمد حكيمي پور(آقاياري)، اولين پيش شماره اين هفته نامه در اول خرداد ماه 1372 در 4 صفحه به قيمت 50 ريال منتشر شد و پس  از انتشار دو پيش شماره در روز سه شنبه  اول تير ماه 1372 برابر با  اول محرم  1414 و 22 ژوئن 1993 شماره اول آن منتشر گرديد و اين هفته نامه ابتدا به صورت دو هفته نامه چاپ و منتشر مي شد.  اميد زنجان در 1378/4/13 متقاضي پخش به صورت  سراسري گرديد كه در تاريخ 4/7/78 موافقت  شد. و در نهايت پس از آنكه اميد زنجان در حدود 361 شماره از خود را  طي 7 سال كار حرفه اي منتشر كرد و به دنبال شكايتي كه از آن صورت  گرفت و با محكوميت  مدير مسئول آن، در 19 بهمن 1379 به كار حرفه اي خود به طور موقت  پايان داد. اميد زنجان پس از 7 سال انتشار مداوم و انتشار 361 شماره توقيف شد. (قشمي، 1382، ص 92)

6- مراسم تجليل از هنرمند پيش کسوت تئاتر زنجان به همت انجمن نمايش زنجان و مؤسسه  تئاتر آزاد بهاران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان زنجان در تاريخ 1/3/82 ساعت 18 عصر در فرهنگسراي امام با حضور مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان زنجان و هنرمندان تئاتر از زحمات و تلاش هاي مرحوم ابراهيم فريد راد در عرصه تئاتر استان قدرداني شد. در پايان از خانواده اين هنرمند فقيد تجليل به عمل آمد. (هفته نامه بهار زنجان، )

7- سومین جشنواره مطبوعات منطقه ای کشور در زنجان برگزار شد. برای اولین بار در استان زنجان با اهداف و برنامه های متنوع در نظر گرفته شده، از اول تا 6 خرداد 84 برگزار گرديد. گفتني است اولین جشنواره در تبریز و دومین جشنواره نیز در ارومیه برگزار شده بود. (هفته نامه صدای زنجان، ویژه نامه نوروزی، 1384)