جهش تولید | چهارشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۹

کارآوا(2) - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

کارآوا(2)

کارآوا(2)


Loading the player...

ایرانیان دارای فرهنگ کار بسیار ارزشمندی هستند کاری که ضمن اشتغال به آن نغمه هایی هم ترنم می شد، نغمه هایی که در بین مردمان شمالغرب ایران به بایاتی مشهورند، این بایاتی ها در قالب و اوزان 7 هجایی بوده و سخت با روحیات کشاورزان، دامداران، باغداران و صنعتگران سازگاری داشته و دارند.

نغماتی که به محض خواندن در کارورزان انگیزه های حیاتی و تلاش ایجاد کرده و در کمیت و کیفیت کار تاثیر مضاعف داشت. در ضمن کارآواها یا نغمات کار در صورت خوانده شدن انفرادی، کارورزان را از  تنهایی نجات داده و خستگی را از جان و تنشان می زدود.

احیاء آداب و سنن قومی، ملی، مذهبی و فرهنگی و ایجاد انگیزش در نسل جوان و آشنایی این نسل با گذشته فرهنگی خود به منظور هویت یابی و نجات از بحران هویت و تحکیم رگ و ریشه خود در خاک مقدس اسلامی در ضمن احیاء نغمات در شرف فراموشی با معرفی مشاغل قدیمی و سنتی و مهارت های کاربردی در آن مشاغل در این مجموعه مستند پرداخت خواهد شد.

از جمله مشاغلی که در مجموعه کارآوا (2) به آنها پرداخته می شود شامل موارد ذیل خواهند بود:

  • مسگری و رویگری که زمانی از جمله صنایع دستی استان زنجان محسوب می شد و امروزه به جز گارگاههای انگشت شماری وجود ندارند در این شغل کارآواهایی در ضمن انجام کار زمزمه می شد.
  • بویاقچی یا همان رنگرزی که در بازار زنجان دو سرا مخصوص فعالیت این قشر زحمت کش وجود دارد.
  • چوپانی، که شامل رقص مخصوص چوپان و آوازهایی که می خوانده و مردم را به کار و تلاش دعوت می کرده است و آوازهایی هم در حین چرای گوسفندان زمزمه می کرد.
  • آشیقلار، گروهی موسیقیایی که در آوازهایشان به هر جنبه از جنبه های زندگی می پرداختند از به دنیا آمدن فرزند گرفته تا برداشت محصول و تشکیل خانواده زوج های جوان و... .
  • چرچی که فروشندگان دوره گرد بودند فروشندگانی که به دورترین نقاط این دیار سفر می کردند و ضمن تامین و فروش مایحتاج ضروری مردم به آواز بلند و برای جلب مشتری آوازهایی می خواندند.
  • حمامی، در حمام های سنتی افرادی بودند که با عناوینی چون: کیسه کش و... ضمن زمزمه شعرهایی به کارشان مشغول بودند و در مزمون شعرهایشان عافیت و سلامتی را به مشتریان خود آرزو می کردند.
  • کره گیری سنتی با مشک در ییلاق با آوازهای شیرینی همراه بود که مادران تمامی آرزوهای خودشان را به زبان می آوردند.
  • لالایی ها، شعرهایی از جنس امید و زندگی و تمامی آرزوهای یک مادر برای فرزند.
  • شخم زنی سنتی که معمولا در روستاهای کوهستانی استان زنجان که دارای شیب تند می باشند و تراکتور در آنها کاربرد ندارد با آوازهایی در دلجویی از گاوها همراه است که هر بیتش امیدی است برای کشاورز و گاوهایش که کار را تا به آخر بدون خستگی و امیدوارانه ادامه دهند.
  • قهوه چی، در زمان های قدیم برای هر بار چایی دادن به بازاری خسته از کار روزانه قهوه چی ها چنان آوازهایی می خواندند که خستگی را از جان خسته بازاری می زدودند.

عوامل برنامه:

طراح و تهیه کننده: اسماعیل کرمی

کارگردان: ناصر قهرمانی ، اسماعیل کرمی

محقق: عبدالله مرادی

بازیگران: فرهاد عندلیبی،  صفرعلی کریمی، علی سلامی، سهیلا قلندری

منشی صحنه: شهلا وفا

نور و تصویر: حسین حسنی

صدابردار: محسن حجازی

تدارکات: سجاد تاور

{gallery}karava2{/gallery}

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.