روز شمار تاریخ زنجان

چهاردهم تیر

1 - بیست و سومین مدرسه بین المللی منجمان جوان ، پیش از ظهر روز شنبه در زنجان گشایش یافت. تحکیم مبانی نجوم در کشورهای مختلف ارتقاي دانش نجوم و اختر فیزیک تبادل نظر در مورد آخرین یافته ها و اطلاعات علمی و تشویق و ترغیب جوانان به این شاخه از اهداف تشکیل این مدرسه می باشد. پرفسور دونات جی و نتسل استاد علم نجوم و دبیر مدرسه بین المللی منجمان جوان ضمن ابراز خوشوقتی از تشکیل این مدرسه گفت: مدرسه بین المللی منجمان جوان تا کنون در 15 کشور جهان برگزار شد که ایران شانزدهمین کشور برگزار کننده این مدرسه می باشد. پرفسور ثبوتی، رئیس مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه گفت: 54 دانش پژوه جوان استاد نجوم و اختر فیزیک از کشسورهای ترکیه، هند، فرانسه، سوئیس، آمریکا، لبنان، مصر، اوکراین، روسیه، پاکستان، مالزی، اندونزی، نیجریه، تاتارستان ، لهستان و ایران در این مدرسه حضور دارند. (هفته نامه پيام زنجان، 76/4/16)

2- همزمان با 14 تیر خجسته میلاد حضرت فاطمه(س) بزرگترین کارخانه تولید شمش روی خاورمیانه با حضور وزیر صنایع و معادن، استاندار زنجان و تنی چند از مقامات محل افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت. رئیس هیئت مدیره خالص سازان روی و شرکت صنایع روی خمسه گفت: هدف از احداث این کارخانه تولید شمش روی به ظرفیت 35 هزار تن در سال می باشد. یوسف مرادلو افزود: این کارخانه در زمینی به مساحت 79 هزار مترمربع و با زیر بنای بالغ بر 13 هزار متر مربع در شهرک تخصصی روی زنجان قرار دارد. مساحت مفید انبار خاک به میزان 1320 متر مربع و ظرفیت گنجایش آن 12 هزار تن خاک و مواد اولیه می باشد. (هفته نامه پيام زنجان،86/4/20)

3 - این همایش با هدف بررسی موانع و راهکارهای اجرایی اصل 44 قانون اساسی در 14 تیر ماه در سالن همایش های اتاق بازرگانی استان زنجان برگزار شد. (روزنامه مردم نو، 86/4/15)