جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

چشم‌انداز توسعه شهرستان سلطانیه 10 تا 15 ساله تدوین‌ شده است - نمایش محتوای خبر

 

 

چشم‌انداز توسعه شهرستان سلطانیه 10 تا 15 ساله تدوین‌ شده است

شناسه : 172706901

چشم‌انداز توسعه شهرستان سلطانیه 10 تا 15 ساله تدوین‌ شده است


زنجان

زنجان

چشم‌انداز توسعه شهرستان سلطانیه 10 تا 15 ساله تدوین‌ شده است

پرویز خالقی در دیدار با اعضای شورای اسلامی استان زنجان و همچنین رایزن اقتصادی سفارت ایران در گرجستان با تشریح موقعیت شهرستان سلطانیه در استان اظهار کرد: زنجان ظرفیت بی‌نظیری برای توسعه توریسم دارد.

وی گنبد سلطانیه، غار کتله‌خور، بقعه قیدار نبی و چند بنای تاریخی را از جمله ظرفیت‌های استان زنجان برای توسعه گردشگری دانست و اضافه کرد: بقعه قیدار نبی که پنجاهمین نسل پیامبر اعظم اسلام است ظرفیت قابل‌توجهی برای جذب گردشگران از همه ادیان دارد.

فرماندار سلطانیه به گذشت بیش از سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران اشاره کرد و افزود: بعد از این‌ همه سال باید تبدیل به الگوی دیگر کشورها از جمله کشورهای آسیای میانه می‌شدیم.

خالقی با اشاره به اینکه زنجانی‌ها هم فعالیت بین‌المللی اقتصادی و بازرگانی دارند، تصریح کرد: سرمایه‌گذارانی از استان در اوگاندا حضور یافته و در بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

وی بر لزوم توجه و بهره‌برداری از فواید شرایط پسا تحریم تأکید کرد و گفت: برای ارزیابی این وضعیت و برنامه‌ریزی در این حوزه کارگروه کشوری ایجاد شده است.

فرماندار سلطانیه به موفقیت‌های دیگر کشورها در پیمودن مسیرهای توسعه اشاره کرد و ادامه داد: می‌توان با استفاده از تجربیات این کشورها بدون دوباره‌کاری پا را روی شانه‌های آن‌ها گذاشته و مسیر را طی کرد.

خالقی با اشاره به گذشت دو سال تقویمی از شهرستان شدن سلطانیه خاطرنشان کرد: این تحول در اواخر عمر دولت قبلی صورت گرفته، ولی توسعه ناشی از این تحول در حد انتظار نبوده است.

وی وضعیت حال حاضر شهرستان سلطانیه را در حال گذار اعلام کرد و افزود: مسئولان باید همه همت خود را برای توسعه سلطانیه همانند شهرستان‌های دیگر به کار گیرند.

فرماندار سلطانیه با بیان اینکه نخستین فرماندار رسمی این شهرستان محسوب می‌شود، ابراز امیدواری کرد؛ ریل‌گذاری توسعه سلطانیه به‌  درستی پایه‌ریزی و عملیاتی شود.

خالقی چشم‌انداز برنامه‌ توسعه‌ای شهرستان سلطانیه را 10 تا 15 ساله دانست و تأکید کرد: این شهرستان ظرفیت اجرایی شدن برنامه توسعه‌ای تدوین‌ شده را دارد.

وی قرار گرفتن در مسیر جاده ترانزیت و همچنین راه‌آهن را از جمله ظرفیت‌های توسعه‌ای شهرستان سلطانیه برشمرد و اضافه کرد: کلنگ‌زنی شهرک صنعتی با وسعت 104 هکتار در این کریدور از راهبردهای توسعه این شهرستان به شمار می‌رود.

فرماندار سلطانیه با بیان اینکه سلطانیه در یک دشت مسطح، مستعد و فلاحتی قرار گرفته است، تصریح کرد: این شهرستان بالاترین آب‌های زیرزمینی را در استان زنجان داراست.

خالقی به ظرفیت‌های معدنی شهرستان سلطانیه اشاره کرد و ادامه داد: سلطانیه معادن غنی سلیس و سنگ‌آهن دارد.

وی از تعریف مسیر گردشگری زنجان - سلطانیه - خدابنده خبر داد و خاطرنشان کرد: این مسیر شاخص‌ترین آثار فرهنگی، تاریخی و طبیعی را در خود جای‌ داده و از ظرفیت بالایی برای جذب توریست برخوردار است.

فرماندار سلطانیه با اشاره به کمبود امکانات رفاهی برای گردشگران در سلطانیه اظهار کرد: راه‌های جایگزینی مانند خانه‌های مسافر برای جبران کمبودهای این بخش از جمله هتل پیش‌بینی‌ شده است.

خالقی در بخش دیگری از سخنان خود به خاستگاه قانونی بیش از 100 ساله درخواست ملت ایران برای ایجاد نهادی همانند شورا اشاره کرد و افزود: شورا در حال تبدیل‌ شدن به یک‌ نهاد قدرتمند است.

وی توسعه کشور را با توجه به نقش روستاییان در تأمین نیازهای کشور نیازمند توجه به این مناطق دانست و تأکید کرد: لازمه توجه به روستاها همان تقویت شوراهای روستایی است که در حال حاضر از مظلوم‌ترین اقشار هستند.

فرماندار سلطانیه بر نیاز اعضای شورا و مدیران به آموزش تأکید کرد و گفت: نیاز آموزشی شوراها آگاهی نسبت به وظایف خود و نیاز آموزشی مدیران آشنایی با وظایف و مسئولیت‌ها اعضای شورا است که هر دو باید مورد توجه قرار گیرد.

خالقی شوراها را بازوان توانمند مدیران اجرایی دانست و تصریح کرد: این مسئله باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

وی افزایش مدت‌زمان حضور گردشگر در سلطانیه را از برنامه‌های مسئولان دانست و خاطرنشان کرد: هر چند موفقیت‌هایی در این حیطه کسب‌ شده، ولی رسیدن به اهداف برنامه‌های تدوینی نیازمند همت همه‌جانبه مسئولان است.فارس

آدرس کوتاه :