جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

پیام مالیاتی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

پیام مالیاتی

پیام مالیاتی


Loading the player...

تهیه کننده : فریدون قدیری

مجری: فرید خطیبی نژاد

تصویر: حسین حسنی - مهدی عمید آبادی

تدوین: مریم قزلباش

 

برنامه " پیام مالیاتی " تولید سیمای مرکز زنجان است. این برنامه با مشارکت اداره کل  امور مالیاتی استان به صورت پنج برنامه از سیمای استانی مرکز زنجان پخش می شود.رویکرد غالب و عمده برنامه بر فرهنگ سازی مصارف مالیاتی استوار است .

مالیات بر حسب تعریف سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) پرداختی است الزامی و بلاعوض. مالیات ممکن است به شخص، موسسه، دارایی و غیره تعلق گیرد. به مثابه یک نوع هزینه اجتماعی است که آحاد یک ملت در راستای بهره‌وری از امکانات و منابع یک کشور موظفند آنرا پرداخت نمایند تا توانائی‌های جایگزینی این امکانات و منابع فراهم شود.مالیات در واقع انتقال بخشی از درآمدهای جامعه به دولت و یا بخشی از سود فعالیت‌های اقتصادی است که نصیب دولت می‌گردد زیرا ابزار و امکانات دست یابی به درآمد و سودها را دولت فراهم ساخته‌است.اقتصاددانان معمولاً از مالیات بر مصرف در مقابل مالیات بر درآمد حمایت می‌کنند،

مالیات مستقیم

مالیات مستقیم را می‌توان مالیات بر درآمدها، سود یا مالیات بر ثروت و امثال آن نیز نامید. این مالیات بطور مستقیم از درآمد یا دارایی افراد حقیقی و حقوقی اخذ می‌شود.مالیات مستقیم را می‌توان مالیات بر درآمدها، سود یا مالیات بر ثروت و امثال آن نیز نامید. این مالیات بطور مستقیم از درآمد یا دارایی افراد حقیقی و حقوقی اخذ می‌شود.

مالیات بر درآمد

  شامل:
 ۱- مالیات بر درآمد املاک
 ۲- مالیات بر درآمد حقوق
 ۳- مالیات بر درآمد مشاغل
 ۴- مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی
 ۵- مالیات بر درآمد اتفاقی

مالیات بر دارائی

  شامل :
 ۱- مالیات بر ارث
 ۲- حق تمبر

مالیات غیر مستقیم

مالیات غیر مستقیم مالیاتهایی هستند که پرداخت کننده آن فرد معینی نیست و دارای قابلیت انتقال بالایی است. مالیات غیر مستقیم، روی مصرف کالاها و فعالیتهایی وضع می‌شود که بطور غیر مستقیم روی درآمد موثر می‌باشد.

مالیات بر ارزش افزوده

 مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات بر مصرف است که در زنجیره واردات، تولید و توزیع بر حسب درصدی از ارزش کالا و خدمات مشمول دریافت می‌شود. هم اکنون بیش از ۱۴۰ کشور جهان از سیستم مالیات بر ارزش افزوده بهره‌مند هستند.

 

سال تولید: 1396
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.