روز شمار تاریخ زنجان

پنجم اردیبهشت

پنجم اردیبهشت


1 - آیت الله حاج شیخ زین العابدین (امام ابهری) فرزند آیت الله حاج شیخ عطاء الله مجتهد امام جمعه و فرزند میرزا ابوالفتح امام جمعه در یک خانواده اباعنجد روحانی نوزدهم شوال 1311 قمری برابر با 5 ارديبهشت 1273 در ابهر چشم به جهان گشود. والده ماجده اش فاضله شاعره حاجیه فاطمه سلطان دارایی معروف به(حاجيه شاهزاده خانم) صبیه شکرالله میرزا فرزند عبدالله میرزای دارا حاکم زنجان یازدهمین فرزند فتعلی شاه قاجار بوده است. امام ابهری تحصیلات مقدماتی را نزد جد شادروان آخوند ملاحسینعلی فخیمی فرا گرفته و بعدها برای تکمیل معلومات دینی به نجف اشرف مشرف و در حوزه درسی سید کاظم یزدی (ره) و شریعت اصفهانی(ره) حضور یافته به کسب فضایل علمی مشغول گردیده در اواخر جنگ اول جهانی ناچار به زنجان عزیمت نمود. وي پس از مدتی به مسقط الرأس خود ابهر مراجعت و مدتی دارای دفتر خانه اسناد رسمی بوده است. امام ابهری عالمی وارسته و متعبد و اهل سیر و سلوک و راز و رمز بوده اطلاعات وسیعی در قسمت علوم غریبه و به ویژه (جفر جامع) داشت. نویسنده ای توانا و شاعری عذب السان که افکار و ابکار و فکاهیات و مطایبات او به زبان پارسی و آذری زبانزد خاص و عام بود. آیت الله شیخ زین العابدین امام جمعه اسبق ابهر در اواخر شعبان 1389 ه.ق در سن 78 سالگی به رحمت ایزدی پیوسته و جنازه اش در دارالایمان قم به خاک سپرده شده است. از تالیفات او مي توان به دیوان اشعار مجتمل بر 5 هزار بیت به زبان های عربی و ترکی و فارسی، دو جلد مثنوی به زبان ترکی، ترجمه منظوم نهج البلاغه و کتب و رسائلی در اخلاق و مواعظ و علوم غریبه از قبیل جفر و رمل و تاریخ زنجان تا زمان پهلوی اشاره داشت. (هفته نامه ندای ابهر، 1381/3/4)

2- سید هدایت الله موسوی ابن آقا معصوم علی ابدالی (ابدال روستایی است از روستا های بخش حومه مرکزی شهرستان زنجان در دهستان زنجانرود در 42 کیلومتری غرب شهرستان زنجان) در همان روستا به دنیا آمد و سالهای کودکی خود را در آنجا سپری کرد و جهت تحصیل متون به قزوین رفت و پس از آن به شهر زنگان آمد و از درس خارج علامه حجت الاسلام آخوند ملا قربانعلی بهره برد و برای کسب اطلاعات بیشتر به نجف اشرف عزیمت نمود و بالغ بر بیست و یک سال از درس علمای اعلام و آیات عظام استفاده کرد و از شاگردان مبرز آیت الله محقق مولی محمد کاظم خراسانی و آیت الله آقا سید کاظم یزدی محسوب می شد. با اجازه اجتهاد به شهر زنجان باز گشت مرجع مفید و عظیم المنزله بود. اوقات خود را علاوه بر تبلیغ و تدریس به تالیف و تحقیق صرف می کرد. آن شادروان در هفدهم ماه ربیع الاول 1359 برابر با 5 ارديبهشت 1319 به رحمت خدا پیوست. آقا سید مهدی معروف به آقا نجفی فرزند برومند ایشان می باشند. (نيرومند، 1385، صفحات 64-65)

3 - در پي بروز اختلاف و دو دستگي بين کارکنان راديو و تلويزيون زنجان، گروه ضربت کلانتري 2 زنجان راديو تلويزيون را به عهده گرفتند. اين اختلاف به دنبال انتصاب محمدرضا ميلاني به سرپرستي مرکز راديو تلويزيون زنجان بروز کرد. در حال حاضر راديو تلويزيون زنجان توليد داخلي ندارد و برنامه هاي تهران را رله مي کند. (روزنامه اطلاعات، 1358/2/6)

4 - حجت الاسلام ادب و هیئت همراه بعد از ظهر روز شنبه، پس از ملاقات و گفت گو با چند تن از مقامات استان زنجان، از نحوه پناهگاه سازی و چگونگی پیشرفت باز سازی مناطق بمباران شده در نقاط مختلف شهر زنجان بازدید به عمل آورند. (روزنامه اطلاعات، 1366/2/6)