روز شمار تاریخ زنجان

هفتم مهر

هفتم مهر


1 – کارخانه کبریت سه ستاره زنجان اولین کارخانه شهرمان است که در سال 1314 و 1315 بنا به دعوت دولت و توسط شخصی به نام محمد علی شالچی که اهل تبریز بوده تأسیس شده و به نام کارخانه کبریت سعادت زنجان در هفتم مهر ماه 1315 درست در ساعت 6 بعد از ظهر توسط رضا شاه که پسرش محمد میرزا نیز او را همراهی می کرده افتتاح گردیده است. مراسم گشایش کارخانه که با حضور بزرگان شهر و نمایندگان خمسه در مجلس شورای ملی صورت گرفته در اولین روزنامه زنجان به نام «پروین خمسه»گزارش گردیده است آنچه مهم است در مراسم افتتاح کارخانه، شالچی مدیر کارخانه به رضا شاه توضیح داده که روزی 500 صندوق که هر صندوق یکهزار قوطی کبریت می باشد در این کارخانه تولید می شود. جالب است بدانیم این کارخانه تا 40 سال پیش به صورت سه شیفته کار می کرد و وقتی سوت تعویض شیفت کارخانه به صدا در
می آمد صدها کارگر از کارخانه بیرون می آمدند که احساس می شد شهرمان یک شهر صنعتی است. این کارخانه تا سال 1358 یعنی یک سال پس از انقلاب به علت تعویض مدیریت ها و فرسوده شدن دستگاههای تولید کبریت از حرکت و تولید باز ماند و به گروی بانک، بیمه و صاحبان دور از زنجان در آمد. در کارخانه بسته شد و بعضی از ارگانها قسمت هایی از آن را اشغال و سپس تخلیه کردند. حال این اثر و این فضا که در خیابان صفا به چشم می خورد آثار باقی مانده از اولین کارخانه شهر زنجان است. و فعلا مالک و صاحب اصلی اش مشخص نیست بانک صنعت و معدن که مختصری وام در اختیار کارخانه گذاشته مدعی تصاحب کارخانه است، تامین اجتماعی که حق بیمه کارگران را نگرفته ادعا
می کند قسمت هایی از زمین های کارخانه را خریده است، ورثه شالچی بنیانگذار اولیه کارخانه که در خارج زندگی
می کنند احتمالا طی مکاتبه و شکایتی تقاضای تملک کارخانه را دارند، پرونده در دادگستری مطرح است و به نظر میرسد سازمانهای دیگری نیز مدعی حق و حقوقی از این کارخانه باشند. (هفته نامه شهاب زنجان، 81/12/28)
2- صبح امروز ساختمان حزب رستاخيز زنجان براي سومين بار به آتش کشيده شد. عصر امروز جواني به نام سيد جلال الدين رفيعي مورد ضرب و جرح ماموران شهرباني قرار گرفت و در بيمارستان شفيعيه بستري شد. اين جوان سرگرم تماشاي اماکن سوخته شده تظاهرات زنجان بود. (كرباسچي، 1371، ص 805)
3 - به همت موسسه دارالقرآن الکریم زنجان، اولین کنفرانس علوم قرآنی برگزار شد. در این محفل نورانی حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محمد حسینی در رابطه با عظمت قرآن به سخنرانی پرداخت. (هفته نامه پیام زنجان، 76/7/10)