روز شمار تاریخ زنجان

هفتم خرداد

هفتم خرداد


1 - ابراهیم بن اسماعیل بن ابراهیم الکبری الزنجانی در روز 14 ربيع الاول 684 برابر با 7 خرداد 664 ش كشته شد. ابراهیم زنگانی به لقب«شرف الدین» و کنیۀ «ابواسحاق» مکنی بود و در سال 683 ه.ق برابر 1284 م زنده بوده است. (نيرومند، 1385، ص 121)

2-  ميرزا ابوالقاسم موسوي زنجاني فرزند ميرزا کاظم، يکي از علماي شيعه قرن سيزدهم هجري قمري و از شاگردان سيد محمد باقر، حجت الاسلام رشتي و حاج محمد ابراهيم لکباسي بوده است. وي براي تکميل تحصيلات خود به عتبات عاليات رفت و پس از اتمام دروس به زنجان بازگشت. ميرزاي زنجاني پس از ورود به زادگاهش، رياست مذهبي آن شهر را به عهده گرفت و نفوذ بسياري در ميان مردم يافت. از وي بيش از ده دوره اثر ارزشمند بر جاي مانده است که ايضاح الِّه لائل في حساب يمقد الانامِل، تخريب الاسباب و مَقاليد الالباب و ... از آن جمله اند. وفات اين عالم بزرگوار در سوم جمادي الاول 1293 قمري برابر با 7 خرداد 1255 در زنجان اتفاق افتاد. (روزشمار قمري، ص   123)

3 - اولین جلسه اعضای کمیته تخصصی معارف، آداب و سنن اسلامی و مسئولان هیئت مذهبی بانوان شهرستان زنجان، با هدف برنامه ریزی جهت انسجام و ایجاد وحدت رویه در برگزاری مراسم عزاداری به ویژه مراسم گرامیداشت ایام فاطمیه در تاریخ هفتم خرداد ماه در محل سالن اجتماعات در اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان برگزار گردید. (هفته نامه پیام زنجان، 1385/3/10)