روز شمار تاریخ زنجان

هشتم مرداد

هشتم مرداد


1- ابوالفتح يحيي بن حبش سهروردي ملقب به شهاب الدين، از بزرگان فلاسفه و حکماي اسلامي است که در فقه، حديث و ديگر علوم متداول زمان، مهارت داشت. وي حکمت و اصول فقه را از مجدالدين جبلي آموخت و از اساتيد ديگر نيز بهره برد. شيخ شهاب الدين سالک مسلک اشراق بود. که مبتني بر ذوق و کشف و شهود و اشراقات انوار قلبي است. او اين مباني را مطرح و منتشر ساخت و به سير و سلوک پرداخت. در طريقه ي اشراق، عقل و استدلال براي رسيدن به حقايق کافي نيست، بلکه سير و سلوک عرفاني نيز براي رسيدن به معرفت ضروري به شمار مي رود. اين عارف مسلمان سرانجام به طب رفت و از لحاظ علمي بر علماي آن سامان برتري جست و مورد لطف حاکم منطقه قرار گرفت. اما ديدگاه هاي فلسفي و عرفاني سهروردي باعث خشم مخالفان وي شد. پس از مدتي، بد گويي علماي طب از شيخ، حاکم را به قتل سهروردي مصمم ساخت و سرانجام وي را در سي و شش يا چهل سالگي به قتل رساندند. البته شکل قتل وي به طور مختلف نقل شده است. حاکم پس از مرگ شيخ پشيمان شد و مسببان اين عمل را مجازات نمود. سهروردي با وجود عمر کوتاه خويش کتاب هاي متعددي به فارسي و عربي نوشته است که از ميان آنها مي توان به حکمه الاشراق، المبدأ و المعاد به عربي و آواز پر جبرئيل و عقل سرخ به زبان فارسي اشاره کرد. (روزشمار قمري، ص 184)

2-  نخستین کنگره ی بین المللی بزرگداشت سهروردی (شیخ اشراق)، بعد از سالها انتظار و با تلاش مستمر شخصیتهای فرهنگی و علمی و مسئوولین اجرايی استان زنجان از تاریخ هشتم الی دهم مرداد ماه سال 1380 برگزار گردید. این همایش بزرگ بین المللی به کوشش استانداری زنجان و با همکاری انجمن حکمت و فلسفه، انجمن آثار و مفاخر هنری، فرهنگستان علوم و دانشگاه زنجان با حضور جمع کثیری از علاقه مندان آن اندیشمند جوان و فیلسوف؛ اندیشمندان داخل کشور و متفکرانی از کشورهای متعدد جهان، در دانشگاه زنجان برگزار گردید.

3 -  با اتمام عملیات مرمتی و تغییر کابردی حمام سالار سلطانیه زنجان، این یادگار به جا مانده از دوره قاجار در راستای طرح پردیسان به سفره خانه و چای خانه تغییر کاربردی می دهد. به گزارش سازمان اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی کشور، این حمام تاریخی که به اسناد بند (د) تبصره 36 قانون بودجه به صورت سفره خانه و چای خانه به بهره برداری می رسد و در مساحتی حدود 500 متر مربع به ظرفیت پذیرای از 60 نفر را دارا می باشند. بخش هایی متنوعی از قبیل چایخانه سنتی، بخش های اداری ، پذیرایی و آشپزخانه مجهز جهت تهیه و پخت غذاهای محلی و بومی در طرح تغییر کاربردی حمام سالار منظور شده است . کارشناسان طرح پردیسان معتقدند، آرایش داخلی این حمام متناسب با شخصیت تاریخی و معماری بنا در نظر گرفته شده و در جاهایی از آن ویترین هایی برای نمایش ابزار و وسایل قدمی برای استحمام و معرفی آداب و رسوم منطقه تعبیه شده است. ویژگی های مکانی و تاریخی حمام، از دیگر عوامل موثر در شکل گیری نحوه خدمات رسانی به این مجموعه می باشد.حمام سالار که در جوار گنبد معروف الجایتو در شهر تاریخی سلطانیه واقع شده، شامل تمام عناصر تشکیل دهنده حمام ایرانی از جمله گرمخانه، میاندر، سربینه، تون و خزینه می باشد، که در سال 1293 ه.ش توسط سیف علی خان کلانتری معروف به سالار خان احداث شده است. براساس اسناد موجود در سال 1344 و به دستور اداره بهداشت یه جای خزینه از دوش استفاده شده و پس از 1358 نیز این حمام به حالت مخروبه درآمد سپس شورای محل با فروش خاکسترهای اطراف حمام و جمع آوری هزینه تعمیر این بنا را مجددا قابل استفاده کرد. در سال 1372 و همزمان با شروع فعالیت مرمت بنا توسط اداره میراث فرهنگی زنجان، حمام سالار از فرزندان و نوادگان سالارخان خریداری و به مالکیت دولت درآمد.گفتنی است با توجه به میزان پایین بودن دما و شدت سرما در منطقه سلطانیه وجود دیوارها ی قطور و جرزهای سنگی به کار رفته و سافت بنا  در جلوگیری از اتلاف از بین رفتن گرما موثر بوده است. تهویه حمام نیز از طریق روزنه های موجود در مرکز گنبد و نورگیر های پوشش حمام امکان پذیر می شده است.  (هفته نامه صدای زنجان، 81/5/8)