روز شمار تاریخ زنجان

هجدهم تیر

هجدهم تیر


1 - اهالی زنجان در تاریخ 1330/4/18، بار دیگر به درخواست طرفداران جبهه ملی در ساعت 30: 4 بعد از ظهر در میدان پهلوی اجتماع کردند. هدف این جلسه ابراز تنفر نسبت به آن چه که «رای خلاف عدالت دیوان لاهه» خوانده می شد، بود. در این اجتماع نیز چند نفر از اهالی سخنرانی کردند و حضار با کف زدن های متوالی سخنرانان را تایید کردند. (بيات، 1386، ص 126)

2- در نيمه دوم سال 1380 با انتشار هفته نامه «مهر زنجان» موافقت شد. و «مهر زنجان» بدون انتشار هيچ پيش شماره اي، شماره اول خود را در روز سه شنبه 18 تير 1381 برابر با 23 ربيع الثاني در 8 صفحه و به قيمت 500 ريال به روي دكه هاي مطبوعات فرستاد.  مهر زنجان به صاحب امتيازي و مدير مسئولي غلامحسين جليل خاني و نيز سردبيري رامين سلطاني پس از چند سال انتشار در نهايت با نظر مدير مسئول هفته نامه، ديگر منتشر نشده است. (قشمي، 1382، ص140)

3 - هوشنگ جعفری شاعر پر آوازه زنجانی به دعوت یک کنگره جهانی جهت شرکت در چهارمین کنگره آذربایجانی ها به سوئد دعوت شد. این کنگره هر ساله در یکی از کشور های اروپایی برگزار می شود. به گفته شاعر زنجانی: این کنگره در اوایل تیر ماه سال جاری برگزار می شود و برنامه ای برای شعر خوانی اینجانب تدارک دیده اند. هوشنگ جعفری علاوه بر اشعار دیگر به واسطه شعر «ساوالان» چهره شناخته شده ای در میان علاقمندان شعر و ادبیات ترکی در جهان می باشد. (روزنامه مردم نو، 85/4/18)