جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

میراث گذشتگان - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

میراث گذشتگان

میراث گذشتگان


Loading the player...

 

میراث گذشتگان تولید سیمای مرکز زنجان می باشد.آرم با تصویر عمومی از خانه هایی که مورد بررسی قرار می گیرد شروع می شود در ادامه تاریخچه بنا، نوع معماری، کاربرد و قدمت بنا، مالکان اصلی بنا بصورت نریشن معرفی می گردد، با کمک منابع آرشیوی و همچنین طرح گرافیکی، بنا بصورت های مختلف تصویر سازی شده و با معمارانی که در آن محل زندگی می کنند در خصوص آن بنا مصاحبه می شود. سپس در بخشی بازسازی به بخشی از زندگی مردمان آن بنا اشاره می شود.

عوامل طبیعی و پس از آن عوامل سنتی و مذهبی در پیدایش و تکامل خانه ها موثر بوده اند، اضافه بر آنها، ذوق و خلاقیت های فردی هم در ساخت عمارت تاثیر قابل توجهی داشته اند. در این مستند سعی بر آن است تا تصاویری از مسکن نسلهای گذشته به نماش گذاشته شده و درباره جزئیات آن توضیحات لازم ارائه شود. این روزها با توجه به رشد سریع جمعیت و نیاز شهرنشینان به ساختمانهای جدید، مشاهده می شود که تعداد بسیاری از این بناهای قدیمی درمعرض نابودی قرار گرفته اند. بناهایی که می تواند یکی از جاذبه های توریستی باشد و بعنوان یکی از نشانه های زندگی نسلهای گذشته ایران زمین مورد استناد و افتخار قرار گیرد.

استان زنجان بخاطر طبیعت زیبا و سرسبز در فصل گرما و  سرمای شدید از معماری خاصی برخوردار بوده، این معماری از سویی متاثر از طبیعت و از سویی متاثر از نوع زندگی دامداری و کشاورزی و در مناطق شهری متاثر از معیشت کارگری و صنعتی بوده به کلامی دیگر عوامل اقتصادی و سنتی در ساخت خانه ها تاثیر گذار بوده است و به واسطه مقدار درآمد و شغل افراد ، شکل خانه ها هم دارای تفاوت آشکاری بوده است. این خانه ها با محیط خاص خود و زیبایی تزئینات آن، فضایی آرام و دلنشین برای ساکنان آن تشکیل می داده است در این بناهای جذاب برپا مانده که هنوز هم تماشاچیان را به تحسین وا می دارد، این برنامه در پی شناسایی عمارتها و بناهایی که دارای بافت سنتی و قدمت بالای در مناطق شهری و تعدادی از روستاهای استان هستند و پرداختن به معماری و تزئیناتی که در این بناها بکار برده شده است شامل موزاییک و کاشی کاری های تزئینی و اوروسی و شیشه های رنگی ، دالانها ، گچبری ها و مصالح بکار رفته در این خانه ها و سر ستونها و دربهای چوبی می باشد.

محورهای موضوعی:

  1. شناسایی و معرفی نقش دین و میراث فرهنگی در حفظ استقلال
  2. تبیین شاخصهای هنر اسلامی در  معماری و شهر سازی
  3. هنر قدسی و تقویت هنر دوستی و لذت معنوی
  4. معرفی فرصت ها وقابلیت ها و امکانات فرهنگی وهنری کشور
  5. معرفی جاذبه های گردشگری استان

عوامل این برنامه عبارتند از:

نویسنده و تهیه کننده : معصومه شیخی

کارگردان : میرعباس سعادتمند

{gallery}miras{/gallery}

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.