یادداشت ها

میراث فرهنگی و گردشگری استان زنجان در چهار دهه تلاش

میراث فرهنگی و گردشگری استان زنجان در چهار دهه تلاش


کشور ایران؛ یک سرزمین با غنای تمدنی بالا و بیش از هفت هزار ساله است؛ غنای فرهنگی امروز ایران نیز ناشی از منشا تمدن کهن ایران اسلامی بوده و امروز همگان به قدرت فرهنگی و تمدنی ایران واقفند.

استان زنجان نیز یکی از استان های با غنای فرهنگی و تمدنی بالا در کشور محسوب می شود و امروز وجود آثار تاریخی منحصربه فردی همچون گنبد سلطانیه مصداق این تمدن تاریخی هستند. میراث فرهنگی و گردشگری استان زنجان به آثار تاریخی خلاصه نمی شود و وجود صنایع دستی و میراث ناملموس بشری نیز در این دایره وسیع برای استان زنجان وجود دارند.

از مس، ملیله و چاروق در صنایع دستی تا موسیقی آشیقی و داستان های آن در فرهنگ فولکور این سرزمین جلوه و هنرنمایی می کنند که گویای تاریخ و تمدنی با پشتوانه چند هزارساله است. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از بخش هایی که همواره مورد تاکید قرار داشته فرهنگ میراث فرهنگی بوده است.

در دهه نخست پیروزی انقلاب اسلامی با تمام تلاطم های سیاسی و اقتصادی کشور، میراث فرهنگی استان گام های رشد و بلوغ خود را آغاز کرد. توسعه و رونق مطالعات و كاوش‌هاي باستان شناسي (محوطه ها ، تپه ها و حرايم آثار تاريخي و فرهنگي شاخص استان) در دهه نخست انقلاب اسلامی انجام شد.

در حوزه صنایع دستی نیز اقداماتی آغاز شد که می توان به رونق كسب و كار صنايع دستي و هنرهاي سنتي استان از طريق ارائه آموزش و حمايت هاي دولتي براي خريد مواد اوليه، توزيع در بين هنرمندان و توليد و فروش صنايع دستي اشاره کرد. همچنین آموزش هاي صنايع دستي و هنرهاي سنتي در سطح  برای روستاهاي استان زنجان عملیاتی شد.

حمایت از حوزه صنایع دستی در دهه دوم انقلاب اسلامی نیز ادامه یافت، به گونه ای که  توسعه آموزش و حمايت از صنايع دستي اصيل و بومي استان در دستور کار قرار گرفت. توسعه و ترويج هنرهاي سنتي و صنايع دستي استان و حمايت از توسعه و تجهيز كارگاه هاي صنايع دستي استان نیز در این راستا اجرایی شد.

طی دهه سوم انقلاب اسلامی گام های مهمی در حوزه گردشگری استان برداشته شد و ايجاد، تجهيز و راه اندازي تاسيسات اقامتي گردشگري گريددار (هتل بزرگ، هتل آسيا و ...) براي اولين بار در استان آغاز به کار کردند.

با تصويب 7 منطقه نمونه گردشگري براي اولين بار در سطح استان توسط هيات دولت یک گام مهم در توسعه مناطق گردشگری استان زنجان برداشته شد و با ایجاد زیرساخت های اقامتی همچون هتل، استان زنجان توانست گام های مهمی در توسعه حوزه گردشگری بردارد.

ثبت گنبد سلطانيه در فهرست آثار جهاني (يونسكو-سال 1384) در دهه سوم انقلاب اسلامی یک رخداد تاریخی در حوزه میراث فرهنگی استان بود. آغاز طرح دريافت نشان بين المللي اصالت كالا (مهر اصالت- 2 اثر) نیز از رخدادهای مهم در حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی استان محسوب می شود.

دهه چهارم انقلاب اسلامی در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با رشد شتابان همراه بوده است. در حوزه گردشگری و تامین زیرساخت های حوزه مجتمع های خدماتی و رفاهی بین راهی ایجاد 15 مجتمع در استان زنجان عملیاتی شده است.

توسعه و رونق ايجاد و راه اندازي مجتمع هاي خدماتي–رفاهي بين راهي (از جمله شهر آفتاب ابهر، شهر سفيد، رونيكام، ولايت، الماس غرب، شهريار، بهشت- ميلاد و...) به تعداد 15 مورد و راه اندازي مجموعه هاي تفريحي – توريستي نظير سفره خانه هاي سنتي و ... در سطح استان  به میزان 20 مورد اجرایی شد.

با تامین زیرساخت های لازم و فراهم کردن شرایط حضور گردشگران در استان طی دهه چهارم انقلاب اسلامی شاهد بودیم که ميزان اقامت گردشگران از 14 ساعت به 62 ساعت افزايش یافته است. استان در حوزه گردشگری طی دهه چهارم انقلاب توانسته رتبه اول رويدادهاي گردشگري ملي و بين المللي را نیز كسب کند.

برگزاري 13دوره جشنواره ملي آش ايراني در استان زنجان یکی از رخدادهای مهم گردشگری و فرهنگی بوده که هر ساله به توسعه بیشتری رسیده و امروز شاهدیم جشنواره ملی آش ایرانی در استان زنجان به یک برند مهم تبدیل شده است.

برگزاری جشنواره ها به جشنواره آش محدود نشده و زنجان گام های بین الملی در این راستا برداشته است. برگزاري چهار دوره جشنواره بين المللي غذاي اكو-جاده ابريشم اقدام و رویکردی توسعه ای در سطح منطقه ای و بین المللی بوده است.

در حوزه صنایع دستی نیز گام های بزرگی در استان برداشته شده که می توان به  ايجاد و راه اندازي اولين خانه هنرمندان صنايع دستي در محل خانه قديمي توفيقي و آغاز عمليات اجرايي 2 طرح ايجاد ناحيه كارگاهي صنعتي صنايع دستي (ظريفان و نيكان) براي اولين بار در استان اشاره کرد.

رونق و ساماندهي اشتغال مشاغل خانگي صنايع دستي براي اولين بار که تاكنون یک هزار و  472 نفر اشتغالزایی داشته یکی از دستاوردهای مهم حوزه صنایع دستی استان است. اجراي طرح بيمه شاغلان و هنرمندان و صنعتگران صنايع دستي براي اولين بار و تاکنون به تعداد یک هزار و 110 نفر بيمه شده محقق شده است.

هفت نشان بين المللي يونسكو براي اصالت و مرغوبيت كالاصنايع دستي در استان زنجان دريافت شده است.

آدرس کوتاه :


صد کلمه