جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

میانگین بارش سالانه در استان زنجان بین 270 تا 330 میلی‌متر است - نمایش محتوای خبر

 

 

میانگین بارش سالانه در استان زنجان بین 270 تا 330 میلی‌متر است

شناسه : 187532981

میانگین بارش سالانه در استان زنجان بین 270 تا 330 میلی‌متر است


زنجان

زنجان

میانگین بارش سالانه در استان زنجان بین 270 تا 330 میلی‌متر است

رئیس اداره پیش‌بینی هواشناسی استان زنجان گفت: میانگین بارش سالانه در استان زنجان بین 270 تا 330 میلی‌متر است.

صونا صرفی در جلسه مدیریت بحران شهرستان زنجان با اشاره به وضعیت جوی استان زنجان اظهار کرد: خروجی مدل‌های هواشناسی برخلاف مدل‌هایی است که در کشور رواج یافته است.

وی با اشاره به اینکه در همین راستا شاهد کاهش چشمگیر دما و بارش‌های سیل‌آسا نخواهیم بود، اضافه کرد: در مدت سه ماه میانگین افزایش دمای یک تا یک و نیم درجه‌ای برای زنجان پیش‌بینی می‌شود.

رئیس اداره پیش‌بینی هواشناسی استان زنجان با اشاره به پیش‌بینی سازمان‌های جهانی مبنی بر وقوع پدیده «ال نینو» در اقیانوس آرام بیان کرد: با وقوع این پدیده جریان آب اقیانوس تغییر پیدا کرده و آب از عمق اقیانوس به سطح می‌آید.

این مسئول با اشاره به اینکه در اثر پدیده مذکور دمای آب در فاز «ال نینو» رشد سه درجه‌ای نسبت به میانگین دما پیدا می‌کند، گفت: در اثر این پدیده مناطق خشکسالی دچار ترسالی می‌شوند.

صرفی با اشاره به هشدار سازمان هواشناسی مبنی بر پیش‌بینی کاهش چشمگیر دما و افزایش میزان بارش‌ها در زمستان امسال اضافه کرد: بررسی‌های لازم در این زمینه استان زنجان صورت گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: با بررسی نقشه‌های هواشناسی و تحلیل داده‌ها مشخص شد استان زنجان در پاییز و زمستان امسال بحرانی نخواهد داشت.

این مسئول با اشاره به اینکه بر اساس پیش‌بینی فصلی درباره ماه‌های مهر، آبان، آذر و دی ماه افزود: بر اساس این پیش‌بینی‌ها طی این ماه‌ها در استان زنجان شاهد 90 تا 110 میلی‌متری بارش‌های جوی خواهیم بود.

رئیس اداره پیش‌بینی هواشناسی استان زنجان در ادامه با اشاره به وضعیت بارش‌ها در استان زنجان تصریح کرد: بیشترین میزان بارش سالانه در استان زنجان 425 میلی‌متر بوده است.

وی میانگین بارش سالانه در استان زنجان را بین 270 تا 330 میلی‌متر اعلام کرد و گفت: کمترین دمای ثبت شده در استان زنجان در طول دوره 30 ساله 29 درجه زیر صفر بوده و میانگین دمای کمینه استان زنجان نیز شش درجه زیر صفر بوده است.

این مسئول با اشاره به اینکه در استان زنجان 29 درصد ریزش‌های جوی در زمستان و دو درصد نیز در پاییز اتفاق می‌افتد، اضافه کرد: بر خلاف این آمار در سطح کشور 42 درصد بارش‌ها در فصل زمستان رخ می‌دهد.فارس

آدرس کوتاه :