مناسبت های هفته وحدت

مناسبت های هفته وحدت


در اولين روز از هفته وحدت مسلمين و در ايام ميلاد حضرت رسول اکرم (ص) شيعيان و اهل تسنن در سراسر ايران، جشنهاي ويژه اين روزهاي فرخنده را آغاز کردند.

حضرت امام خميني (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، از ۱۲ ربیع الاول هجري قمري (روز میلاد حضرت محمد (ص)به روایت اهل سنت) تا ۱۷ ربیع الاول (میلاد آن حضرت به روایت شیعيان) را به نام هفته وحدت نامگذاری کردند. هر ساله جشن هاي باشکوهي برای گرامیداشت این ایام برگزار مي شود.


همسو با برگزاری مراسم های مختلف در سراسر ايران ، مساجد ولایت کردستان (غرب ايران) در اين روزها مملو از جمعیتی می شود که میلاد مسعود ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) را به جشن و شادی می نشینند که نماد این آئینها برگزاری مراسم مولودی خوانی است. از گذشته دور تا کنون برگزاری برنامه های مولودی خوانی همزمان با آغاز ماه ربیع الاول و میلاد حضرت محمد (ص) در ولایت کردستان سابقه داشته و هر سال این مراسم با شور و شکوه خاصی در تمامی نقاط ولایت و سایر مناطق اهل سنت نشين کشور برگزار می شود.


مراسم مولودی خوانی به شکلی است که اشعاری با نثر زیبا در وصف حضرت محمد (ص)همراه با نوای دف و طبل خوانده مي شود و جمع حاضر نیز بعضی از مصراع ها را تکرار مي کنند.

جمعیت ولایت کردستان همانند چند ولایت دیگر ايران، تلفیقی از مردمان شیعه و سنی است که همه ساله با شور و شوق فراوان به استقبال میلاد پیامبر بزرگ اسلام می روند.
جشن وحدت در ولایت هاي ديگر ايران همچون اردبيل (شمال غرب ايران)نيز با حضور اهالي شيعه و سني برگزارمي شود. امروز و در آغاز جشنهاي هفته وحدت، نماز جماعت وحدت بخش با حضور اهالي شيعه و سني اين ولایت اقامه شد و سخنرانان اين مراسم برلزوم حفظ وحدت و همدلي برادران شيعه و سني تاكيد كردند.
شهرهاي مختلف ولایت خراسان رضوي (شمال شرق ايران) نيزامروز شاهد برگزاري جشن هاي ويژه هفته وحدت باحضور برادران اهل سنت و شيعيان در كنار هم بود که اين اقدام بار ديگر وحدت و يكپارچگي ايرانيان مسلمان را به تصوير کشيد.


در اين مراسم حضور مولوي هاي اهل سنت، امامان جمعه و جماعات شيعه و مسئولان در كنار گروههاي مردمي چشمگير بود و همه بر نقش مهم يكدلي و اتحاد در جامعه و هراس دشمن از اين وحدت تاكيد كردند.


ايران اسلامي در هفته اي که در پيش روست ، نواي دلنشين وحدت و همدلي ايرانيان از همه اقوام و مذاهب اسلامي را سرخواهد داد تا بارديگر " وحدت کلمه " اي را که رهبر کبير انقلاب، امت اسلامي را به آن دعوت کرد و مقام معظم رهبري نيز همواره برآن تاکيد داشته اند ، به تصوير بکشد .