سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

مسجد پایگاه اسلامی در برابر تهاجمات فرهنگی دشمن است/فعالیت 330 کانون فرهنگی در استان زنجان - نمایش محتوای خبر

 

 

مسجد پایگاه اسلامی در برابر تهاجمات فرهنگی دشمن است/فعالیت 330 کانون فرهنگی در استان زنجان

شناسه : 341200500

مسجد پایگاه اسلامی در برابر تهاجمات فرهنگی دشمن است/فعالیت 330 کانون فرهنگی در استان زنجان


خبر/فرهنگی

خبر/فرهنگی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: مسجد به عنوان پایگاه اسلامی در برابر تهاجمات فرهنگی، افزایش آگاهی جوانان، تقویت نظام اسلامی و ولایت فقیه باشد.

ناصر مقدم در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر زنجان اظهار داشت: اسفند ماه سال 1372، شورای عالی انقلاب فرهنگی برای استفاده بیشتر از ظرفیت مساجد، کانون‎های فرهنگی و هنری مساجد را راه‎اندازی کرد.
وی با بیان اینکه کانون‎های فرهنگی و هنری مساجد با این دو مبنا که مسجد دارای فضای اضافی بوده و افراد فعالیت فرهنگی و هنری انجام دهند، تشکیل شد، افزود: امروز کارکردهای مساجد تغییر یافته است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: پس از بعثت پیامبر گرامی اسلام، اولین مسجد توسط پیامبر اسلام پایه‎گذاری شد و مسائل مربوط به اسلام در این مسجد پیگیری می‎شد.
مقدم با بیان اینکه مسجد قبا با یک هزار و 200 متر مربع راه‎اندازی شد و به مرور زمان به مراتب بالا رسید، تصریح کرد: در دوره نخست، تنها سه باب بود و سقف نداشت.
وی افزود: پس از تغییر قبله از نخل‎های خرما برای سرپوش آن استفاده شد که هدف از ساخت مسجد محلی بر سجده بود اما امروز کارکردهای مساجد تغییر یافته است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه مسجد به باید عنوان پایگاه اسلامی در برابر تهاجمات فرهنگی، افزایش آگاهی جوانان، تقویت نظام اسلامی و ولایت فقیه باشد، افزود: هر مسجد باید آموزشگاهی فرهنگی، هنری، ورزش باشد.
مقدم با بیان اینکه در آیات و روایات متعددی سفارش‏هایی در این زمینه شده است، تصریح کرد : در آیه 18 سوره توبه خداوند متعال می‏فرماید:" کسانی که مساجد الهی را آباد می‎کنند، کسانی هستند که به خداوند و روز قیامت ایمان آورده و نماز بر پا داشته و زکات پرداخت می‎کنند و تنها از خداوند متعال ترس داشته و این افراد از هدایت‎شدگان هستند.
وی ادامه داد: از پیامبر گرامی اسلامی روایتی نقل شده است که مساجد بازاری از مساجد دنیا هستند که در دنیا مغفرت و نتیجه آن بهشت الهی است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با تسلیت ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا (س)، گفت: سوره کوثر برای پاسخگویی به دشمنان این حضرت نازل شده است.
مقدم با اشاره به اینکه حضرت زهرا به عنوان کوثر از ناحیه خداوند معرفی می‎شود،افزود: مهمترین معنای این کلمه، حضرت زهرا (س) با معنای خیر کثیر است.
وی یادآور شد: هر کس به این حضرت و اولاد ایشان تمسک کند، بدون کوچکترین نگرانی، شامل خیر کثیر می‎شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان ادامه داد: تسبیحات حضرت زهرا از سوی پیامبر به این حضرت یاد داده شده که این ذکر همواره در جامعه ساری و جاری است.
مقدم با اشاره به اینکه یک هزار و 200 مسجد در استان زنجان فعال است که برای فعالیت کانون‎های فرهنگی و هنری مکان اضافی دارند، افزود: مقام معظم رهبری در خصوص کانون‎های فرهنگی و هنری تکلیف مردم و دست اندرکاران را مشخص کرده‎اند.
وی تصریح کرد: در حال حاضر در استان زنجان 330 کانون فرهنگی و هنری فعالیت می‎کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: علاوه بر دایر بودن کانون‌ها، 17 کتابخانه تخصصی نیز در این کانون‌ها فعال است.
مقدم با اشاره به برگزاری طرح تلاوت نور در 550 مسجد استان، گفت: خبرگزاری شبستان اخبار حوزه مسجد و دین را منعکس می‎کند.
وی بر ضرورت فراهم کردن شرایط برای حضور جوانان در مسجد تاکید کرد و گفت: حضور جوانان در مسجد فرصتی برای فعال‎سازی کانون‎های فرهنگی و هنری مساجد است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان خاطرنشان کرد: خیرین در خصوص احداث کانون‎های فرهنگی و هنری در مساجد تلاش کنند، تا فضای مناسبی برای فعالیت این کانون‎ها فراهم شود.
مقدم ادامه داد: همکاری ائمه جماعات، هئیت امنا و مسئولان پایگاه‎ها موجب می‎شود تا مردم بیشترین استفاده را از کانون‎های فرهنگی و هنری داشته باشند.فارس

آدرس کوتاه :