جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

ماه رمضان - صفحه محتوایی ماه رمضان

 

 

ماه رمضان

ماه رمضان


Loading the player...

بار دیگر رمضان، ماه اُنس دوستان خدا از راه رسید و غریو شادی و همهمه عاشقان به آسمان برخاست و مژده اسارت شیطان و هوای نفسْ در همه جا پیچید. آری، آمد آن ماهی که به انتظارش بودیم؛ ماهی که جان را طراوتی دوباره می بخشد و روان آدمی را زنگار از چهره می شوید.

در پرتوِ شناسایی جایگاه این ماه، انسان مؤمن هنگام حلول و تشریف فرمایی آن،  می تواند از آن استقبال شایسته ای کند . در واقع با این شناخت، راه چگونگی برخورد با این ماه و نوع رفتار با آن هموار می گردد. پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله نیز به اصحاب خود این مسأله مهم را گوش زد می فرمودند و هنگام حلول ماه مبارک رمضانْ با بیان جمله «سبحان اللّه ! بنگرید که به استقبال چه چیزی می روید و چه به شما روی آورده است» و تکرار آن، اهمیت شناخت این ماه را متذکر می شدند.

در این ماه، روزه بر مسلمانان واجب شده‌است. ماه رمضان در دین اسلام ماهی مبارک است. در قرآن از این ماه به عنوان ماهی که در آن قرآن نازل شده، یاد شده ‌است.

«رمضان» در لغت از «رمضاء» به معناى شدت حرارت گرفته شده و به معناى سوزانيدن مى باشد. چون در اين ماه گناهان انسان بخشيده مى شود، به اين ماه مبارك، رمضان گفته اند.
رمضان نام يكى از ماه هاى قمرى و تنها ماه قمرى است كه نامش در قرآن آمده است و يكى از چهار ماهى است كه خداوند متعال جنگ را در آن حرام كرده است.(مگر جنبه دفاع داشته باشد.)

اين ماه، در ميان مسلمانان از احترام، اهميت و جايگاه ويژه اى برخوردار و ماه سلوك روحى آنان است و مؤمنان با مقدمه سازى و فراهم كردن زمينه هاى معنوى در ماه هاى رجب و شعبان هر سال خود را براى ورود به اين ماه شريف و پربركت آماده مى كنند، و با حلول اين ماه با شور و اشتياق و دادن اطعام و افطارى به نيازمندان، شب زنده دارى و عبادت، تلاوت قرآن، دعا، استغفار، دادن صدقه، روزه دارى و... روح و جان خود را از سرچشمه فيض الهى سيراب مى كنند.


 

سال تولید: 1394

تهیه کننده : فرشته عزیزی