جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

لزوم فرهنگ‌سازی حفاظت از منابع طبیعی در روستاهای زنجان - نمایش محتوای خبر

 

 

لزوم فرهنگ‌سازی حفاظت از منابع طبیعی در روستاهای زنجان

شناسه : 70391192

لزوم فرهنگ‌سازی حفاظت از منابع طبیعی در روستاهای زنجان


زنجان

زنجان

 جواد رحمتی در گردهمایی دهیاران استان زنجان که به مناسبت هفته منابع طبیعی در سالن جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار داشت: افزایش روزافزون جمعیت طی سال‌های اخیر به روند تخریب منابع طبیعی شدت بیشتری بخشیده است.

وی با تاکید بر اهمیت انجام عملیات آبخیزداری تصریح کرد: در گذشته به منظور جلوگیری از فرسایش خاک و بالا بردن عمر مفید سد منجیل اقدامات آبخیزداری مختلفی در حوزه آبخیز زنجان‌رود آغاز شد که تداوم نداشتن این اقدامات به ویژه در اوایل انقلاب موجب شد شاهد تخریب‌هایی در این حوزه باشیم.

معاون عمرانی استاندار زنجان با اشاره به اهمیت حفظ منابع آبی عنوان کرد: مصرف آب در بخش کشاورزی و سایر بخش‌های استان زنجان باید مدیرت شده و اصولی صورت گیرد.

این مسئول خاطرنشان کرد: در مصرف آب و برداشت از منابع آبی باید محیط زیست و منابع طبیعی مد نظر قرار گرفته و از آسیب و خسارات وارده به طبیعت خودداری شود.

رحمتی با اشاره به اینکه در گذشته باید به اشتغال در بخش کشاورزی بیشتر توجه می‌شد، بیان داشت: کم توجهی به قوانین و مقررات موجود در بخش کشاورزی استان زنجان طی سال‌های گذشته ضربه سنگینی به این حوزه وارد کرده است.

وی اظهار کرد: اهمیت منابع خاکی کمتر از اهمیت منابع آبی نبوده و نباید از توجه به منابع خاکی در استان زنجان غفلت شود چرا که برای تشکیل یک سانتی‌متر خاک کشاورزی 300 سال زمان لازم است.

معاون عمرانی استاندار زنجان با تاکید بر لزوم انجام عملیات آبخیزداری مناسب در مناطق مورد نیاز استان زنجان تصریح کرد: اقدامات آبخیزداری در جلوگیری از  نابودی  پوشش گیاهی، فرسایش خاک و تجمع خاک فرسایش یافته در پشت سدها نقش تعیین کننده‌ای دارد.

این مسئول خاطرنشان کرد: دهیاران به دلیل ارتباطی که با جوامع روستایی دارند می‌توانند با تبیین مسائل مربوط به محیط زیست و منابع طبیعی نقش موثری در حفظ و احیای این منابع داشته باشند.

رحمتی با اشاره به اهمیت فرهنگسازی در حفظ و احیای منابع طبیعی گفت: فرهنگسازی در جلوگیری از تخریب عرصه‌های ملی بسیار تاثیرگذار بوده و دهیاران می‌توانند مجریان این سیاست در روستاها باشند.فارس

آدرس کوتاه :