جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

غذاهای محلی استان زنجان

غذاهای محلی استان زنجان


غذاهای محلی استان زنجان

رب انار

رب انار که به عنوان چاشنی غذا و افزودنی استفاده می‌شود، از جوشاندن و غلیظ کردن آب انار به دست می‌آید.

شهرستان طارم در استان زنجان با طبیعتی بسیار زیبا میزبان شما میهمانان نوروزی می باشد.یکی از سوغاتی های شهر طارم رب انار می باشد.

زنان این شهرستان با سلیقه خود و بصورت سنتی  رب انارهایی تهیه می کنند که مثل  آن را در تمام ایران نمی توانید پیدا کنید.

کله جوش

استان زنجان به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهستانی، با پاییز و زمستانی سرد و طولانی، استانی با آب و هوای سرد به شمار می آید. سرمایی که ذائقه و مزاج مردمانش را به سمت غذاهای آبکی گرم سوق داده است. غذاهایی از قبیل انواع آش ها، آبگوشت و البته نوعی غذای محلی خوشمزه که در برخی مناطق ایران نیز طبخ می شود: کله جوش.

کله جوش یکی از غذاهای سنتی زنجان است که بیشتر در فصل های سرد سال طبخ می شود و گرمای مطلوبش در هوای سرد بسیار گواراست.

مواد  بکار رفته در آن عبارتند از: پیاز، سیر، سیب زمینی، گوشت، لپه، عدس، قارچ، تخم مرغ، تورتا(نوعی چاشنی خوشمزه که از روغن حیوانی به دست می آید) ماست و کشک، نعنا و سبزیجات معطر خشک، نمک و ادویه و گردو.

آش ترش

آش ترش نیز یکی از غذاهای محلی استان زنجان می باشد.

آش ترش نیزمانند آش رشته تهیه می‌ شود که علاوه بر اسفناج و لوبیا و نخود، کشمش، زردآلوی خشک و آلوچه خشک نیز اضافه می ‌کنند. پس از پختن نیز سرکه و شیره انگور را اضافه کرده و میل می ‌کنند.

قرابیه

قرابیه نوعی شیرینی و کلوچه سنتی است که در شهرستان تبریز و زنجان  پخته می‌شود. این شیرینی از سوغات شهر زنجان نیز محسوب می شود.

این شیرینی را با بادام که عمده محتویات آن است به همراه شکر وسفیده تخم مرغ و پسته درست می‌کنند. در قرابیهٔ پسته‌ای بجای بادام، مغزپسته به‌کار می‌برند. نوع دیگری از قرابیه بنام قرابیه نارگیلی هست که بجای بادام از پودر نارگیل استفاده می‌شود.