سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

عدم برنامه‌ریزی جامع و بلند مدت از مشکلات کشور است/ 7 ماموریت جهاد دانشگاهی در نقشه جامع علمی کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

عدم برنامه‌ریزی جامع و بلند مدت از مشکلات کشور است/ 7 ماموریت جهاد دانشگاهی در نقشه جامع علمی کشور

شناسه : 341386043

عدم برنامه‌ریزی جامع و بلند مدت از مشکلات کشور است/ 7 ماموریت جهاد دانشگاهی در نقشه جامع علمی کشور


خبر/اجتماعی

خبر/اجتماعی

رئیس جهاد دانشگاهی با تاکید بر اینکه از مشکلات مهم کشور ما عدم برنامه‌ریزی جامع و بلند مدت برای طرح‌های مختلف است، گفت: در برنامه پیشرفتی کشور نیاز به یک هم‌افزایی و وفاق ملی در بین نخبگان کشور وجود دارد.

سید حمید رضا طیبی در افتتاحیه جشنواره اختراعات رویش سبلان که در سالن همایش‌های جهاد دانشگاهی زنجان برگزار شد، اظهار کرد: نیاز اصلی امروز کشور، پیشرفت طرح‌های دانش‌بنیان است.

وی با بیان اینکه تولید علم و تبدیل به ثروت و الگوسازی آن در زمره برنامه‌های مهم جهاد دانشگاهی قرار دارد، اضافه کرد: سعی شده تا توانمندی‌های شاخص در همه واحدهای جهاد دانشگاهی مدنظر قرار گیرد.

رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به ایجاد مراکز الگوسازی‌ چون پژوهشکده رویان گفت: برنامه توسعه‌ای جهاد دانشگاهی بر پایه عرضه محوری و فعالیت بر اساس نیازهای روز کشور است.

طیبی با بیان اینکه 20 درصد بودجه جهاد دانشگاهی از طریق منابع ملی تامین می‌شود، افزود: 80 درصد دیگر بودجه نیز از طریق تجاری‌سازی اقدامات و ... تامین می‌شود.

وی با اشاره به دیدار چند ماه گذشته خود با استاندار زنجان، اظهار کرد: در این جلسه مقرر شد تا جهاد دانشگاهی در زنجان در بحث گیاهان دارویی، روی، برق و الکترونیک با استانداری زنجان همکاری داشته باشد.

رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه برای این مرکز نقش ویژه‌ای در نقشه جامع علمی کشور در نظر گرفته شده است، ابراز کرد: هفت ماموریت برای جهاد دانشگاهی تصویب شده که به دنبال اجرایی شدن آن هستیم.

طیبی با اشاره به اینکه هفت ماموریت مصوب شده در بخش‌هایی چون پژوهش، آموزش، فرهنگی و ... است، تصریح کرد: باید در پروژه‌های تکرارپذیر در کشور، خودمان صاحب دانش شویم.

وی با بیان اینکه دو ماده در برنامه ششم توسعه به ماموریت‌های جهاد دانشگاهی افزوده شده است، گفت: یکی از این برنامه‌ها در صنعت ریلی است که بر همین اساس 85 درصد تولید این صنایع باید ساخت کشور و با توان داخلی باشد.

رئیس جهاد دانشگاهی ادامه داد: همچنین در تولید آب شیرین‌کن‌ها نیز بر اساس برنامه ششم توسعه تا 70 درصد این محصول باید در کشور تولید شود.

طیبی با تاکید بر اینکه در کشور توان تولید علم و تجاری‌سازی محصولات مختلف با توجه به استعدادها وجود دارد، اضافه کرد: در بخش‌های مختلف الگوسازی خوبی در کشور انجام شده است.

وی با تاکید بر اینکه از مشکلات مهم کشور ما عدم برنامه‌ریزی جامع و بلند مدت برای طرح‌های مختلف است، تصریح کرد: در برنامه پیشرفتی کشور نیاز به یک هم‌افزایی و وفاق ملی در بین نخبگان کشور است.

رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه ریز گردها موضوعی نیست که در یک دولت به وجود آمده باشد و توسط یک دولت نیز رفع شود، گفت: در حال حاضر عمر برنامه‌های  پیشرفتی کشور به 10 سال رسیده است که می‌توان در این مدت کشور را متحول کرد.فارس

آدرس کوتاه :