روز شمار تاریخ زنجان

شانزدهم مهر

شانزدهم مهر


1 - دکتر فوريه پزشک مخصوص ناصرالدين شاه که روز هشتم اکتبر سال 1889م/16 مهر ماه سال 1307 ق را در زنجان گذرانيده، بيشتر در مورد آثار و بقاياي خرابيهاي مانده از شورش با بي سخن مي گويد. به گفته وي اين شهر به دليل محاصره در اوايل سلطنت ناصرالدين شاه و رفتارهايي که طي دوران محاصره نسبت به بيان انجام گرديده شهرت به بدي پيدا کرده و به همنا حال خراب باقي است. ديوارها شکافته و خانه هاي ويران شهر تا زمان ديدار پزشک تعمير نشده بودند. (سلطانی، 1379، ص76)
2- به دنبال اعتصاب در تعدادي از ادارات دولتي استان زنجان، صبح امروز کارکنان اداره دادگستري، سازمان بيمه هاي اجتماعي، اطلاعات و جهانگردي و کارکنان اداري مالي و خدمات فني راه آهن شمال غرب زنجان نيز دست به اعتصاب زدند. خواسته هاي کارکنان دادگستري در 12 ماده، سازمان بيمه هاي اجتماعي در 7 ماده، اطلاعات و جهانگردي در 6 ماده و راه آهن زنجان در 14 ماده به اطلاع مسئولان رسيده بود. (روزنامه اطلاعات، 1357/716)
3 - روز 57/7/16 در حالی که مدارس و بازار زنجان تعطیل بود، بار دیگر حدود ده هزار نفر از طبقات مختلف مردم در دو گروه به آرامی تظاهرات کردند. گروه اول از مسجد ولی عصر و گروه دوم از مسجد مهدیه خارج شدند و در میدان ارک به هم پیوستند و در خیابان های شهر به راهپیمایی ادامه دادند. آنان سرانجام در مسجد دمیریه گرد هم آمدند و پس از اندکی، در حالی که به نفع امام خمینی شعار می دادند، در مسیر خیابانهای باباییان، پهلوی، بلوار و سعدی به راه افتادند. (بیات، 1386، ص 342)
4 - کارگران کارخانه کبريت 3 ستاره زنجان در قم با امام ديدار کردند و مورد تفقد قرار گرفتند. کارگران همراه مدير کارخانه به ديدار امام رفته بودند. (روزنامه اطلاعات، 1357/7/16)
5 - جشنواره روز کودک، 16 مهر ماه در محل پارک ملت ، از ساعت 8 صبح الی 21 از سوی شهرداری زنجان برگزار شد. در این جشنواره 180 هزار نفر از دانش آموزان و کودکان به همراه اولیاء و دیگر شهروندان شرکت نموده و از برنامه های متنوع آن استقبال کردند. (هفته نامه مهر زنجان، 81/7/21)
6 - چهاردهمین جشنواره استانی تئاتر بیش از ظهر روز سه شنبه (81/7/16) طی مراسمی در آمفی تئاتر کتابخانه سهروردی زنجان آغاز به کار کرد. در آیین افتتاحیه این جشنواره ، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و قائم مقام دبیر جشنواره تئاتر استان ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری جشنواره و انتخاب نمایش های بخش مسابقه جشنواره، همه هنرمندان تئاتر استان را به تلاش بیشتر در طول سال در جهت تعالی هنر نمایش در استان دعوت کرد و آمادگی اداره کل ارشاد را جهت ایجاد امکانات در حد مقدور برای اجراهای عمومی تئاتر اعلام کرد. (هفته نامه پیام زنجان، 81/7/211)
@iribzanjan