روز شمار تاریخ زنجان

شانزدهم مرداد

شانزدهم مرداد


1 - میرزا عباسعلی امین قزلجه ای زنگانی ملقب به امین الشریعه، از مشاهیر علماء و فضلاأ کامل و مدرسان دلسوز، شادروان میرزا عباسعلی ابن آخوند ملا عبدالکریم قزلجه ای زنگانی بود که در حدود سال 1270ه.ق در یک خانواده روحانی تولد یافت و پس از تحصیل دروس مقدماتی به نجف اشرف مهاجرت نمود و سیزده سال از محضر آیت الله حاج میرزا حبیب ا... رشتی و آیت ا... ایروانی و آیت الله شریبانی استفاده و استفاضه کرد و با کسب اجازه اجتهاد از ایات عظام  و اساتید کرام خود به شهر زنگان برگشت و به تدریس روضه و قوانین پرداخت و شاگردان زیادی را تربیت نمود. وی پس از یک عمر پر بار در 17 محرم سال 1344 در قیدار وفات نمود و در مدرسه آنجا به خاک سپرده شد. (نيرومند، 1385، صفحات 474-475)

2- اطلاعيه رييس اداره خوار و بار شهرستان زنجان در 16 مرداد 1322 صادر شد در اين اطلاعيه آمده است: به اطلاع عموم اهالی شهرستان زنجان می رساند طبق دستور تلگرافی شماره 27304وزارتی چون گندم و جو جزو کالاهای انحصاری است لذا حمل و نقل غله اشخاص چه بوسیله کامیون و چه به وسیله دواب و با هر گونه وسایل باربری دیگر جهت وارد کردن غله به شهرستان و خارج کردن آن از شهرستان مطلقا ممنوع در صورت کشف عین جنس ضبط و مرتکبین مورد تعقیب واقع خواهند شد. ضمنا" اجازه داده شده به مقدار حداقل مورد احتیاج نانوائیهای شهرستان جهت تامین مصرف نان محل پروانه به نانواها داده شود همچنین برای صاحبان وسائط نقلیه دواب به میزان حداقل احتیاج یک ماهه پروانه جو صادر و به متقاضیان تسلیم خواهد شد. علیهذا صاحبان دواب و نانوائیها می توانند از این تاریخ تا پانزده روز به اداره خوار و بار مراجعه و پروانه اخذ نمایند. رئیس اداره خوار و بار شهرستان زنجان– دکتر غفاری(هفته نامه شهاب زنجان، 81/12/28)

3 -سومین جشنواره سینما در میراث فرهنگی با هدف معرفی میراث فرهنگی استان و جلب سرمایه های اجتماعی و مردمی در راستای تحقق بخشیدن به مقوله آموزش طبقات مختلف مردم از جمله جوانان در روزهای پنج شنبه و جمعه 16و17 مرداد ماه سالجاری در شهر زنجان برگزار خواهد شد. (هفته نامه مهر زنجان، 82/5/12)

4 - شانزدهم مرداد ماه و در شب میلاد حضرت فاطمه زهرا(س)، شبکه استانی سیمای زنجان با نام شبکه اشراق با حضور رییس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی رسما افتتاح و آغاز به کار کرد. نام این شبکه که از نام بزرگ فیلسوف دنیای اسلام که موطن آن سهرورد خدابنده است، اخذ شده است. پوشش این شبکه 85درصد استان است (که در مقایسه با شبکه های محلی سایر استان ها میزان بالایی به حساب می آید) و مردم استان می توانند از کانالی مستقل، 27 عنوان برنامه شبکه اشراق را همه روزه از ساعت 5 عصر تا حوالی ساعت 12 نیمه شب به تماشا بنشیند. شبکه استانی زنجان«اشراق» در اولین روز آغاز به کار خود اقدام به برقراری ارتباط زنده با چهار مکان مقدس جهان کرده است. این شبکه ارتباط مستقیم و زنده با مدینه، قبرستان بقیع، کربلای معلا، مشهد و قم داشت. (روزنامه مردم نو، 83/5/7)