روز شمار تاریخ زنجان

شانزدهم تیر

شانزدهم تیر


1 - عظیم زاده (میرزا يا علی اکبر خان؟) تاریخ و نیز محل تولد او به طور دقیق معلوم نیست، لکن او در 18 جمادی الثانی سال 1327 ه. ق در زنجان به دست مردم آن سامان کشته شده است. بنابر نوشته کتاب اردبیل در گذرگاه تاریخ، نام او علی اکبر خان فرزند کربلایی عظیم بوده و در اردبیل چشم به دنیا گشوده و هم در آنجا رشد و تربیت یافته است. او در لشگرکشی یپرم از گیلان به قزوین با معین محمد ولی خان تنگابنی، جزء ابوابجمعی یپرم بود. از آنجا به همراه میرزا علی اکبر خان زنجانی قولی قصالو و چند به اصطلاح مجاهد دیگر، توسط یپرم و تنکابنی به زنجان فرستاده شد، تا با همدستی گروهی از مخالفان آخوند ملا قربانعلی زنجانی مجتهد متنفذ آن زمان و با مساعدت دسته ای از خوانین محلی «زنجان را مشروطه کند» آخوند ملا قربانعلی (حجه الاسلام) به او سفارش فرستاد و اخطار کرد که وحدت و انسجام مردم و نظم شهر را بر هم نزند و با احترام به جای دیگری برود، او نپذیرفت و ساختمان مربوط به دولت در سبزه میدان (میدان شاهی) یعنی مقرّ حکومتی را تصرف کرده و در مساجد به تحریک و خطابه پرداخت و در مساجد به حرکات سبک و خارج از شئون دست یازیده و با مخالفان خود با کبر و خشونت برخورد نمود. در نتیجه طرفداران حجه الاسلام (آخوند ملا قربانعلی) نیز علیه او تحریک شده  و کنترل از دست همگان در رفت. خلاصه در آن روز علاوه بر عظیم زاده و میرزا علی اکبرخان زنجانی (قولی قصالو) از طرفین جمعاً بیست و شش تن کشته شدند. و آن روز هیجدهم جمادی الثانی از سال 1327 هجری قمری بود. بعدها یپرم به بهانه خوانخواهی او چندین نفر را کشته و به مردم زنجان آزار و خسارات فراوانی رسانید. (شكوري، 1371، ص 430)

2-فرج الله فضلی بینش زنجانی، فرزند شادروان سلطان اسدالله خان در شهر زنجان سپید موی مادرزاد به دنیا آمد تحصیلات کلاسیک خود را در زنجان به پایان رسانید و سپس به تحصیل علوم ادبی و مطالعه در زبان پارسی و بعضی از زبانهای محلی پرداخت و در سال 1313 به خدمت اداره فرهنگ در آمد و اول ساکن تهران و بعدها ساکن  اراک گردید و ریاست مدارس زیادی را بر عهده گرفت. این شاعر فاضل تالیفات زیادی دارد از جمله مي توان به فرهنگ بینش، سفرنگ پهلوی به پارسی، فرهنگ بینش تازی به پارسی، ارمغان بینش، اشعار خصقی بابا طاهر عریان، نمایش نامه های ابویوسف سکاکی، مرد روحانی نما- سلطان محمود و فردوسی بهرام گور و خسرو- عمرخیام و اشعار و قصاید اشاره داشت. (نیرومند، 1347، ص 265)

3 - حجت الاسلام ناطق نوری وزیر کشور در جلسه معارفه ای که با حضور آیت الله موسوی زنجانی امام جمعه زنجان و مقامات و مسئولین استان در سالن شهرداری زنجان تشکیل شد، شرکت کرد و ضمن قدردانی از زحمات برادر جهرمی استاندار سابق زنجان برادر شاد نوش را به سمت استاندار زنجان معرفی کرد. (روزنامه کیهان، 1363/4/17)

4 - سپیده صبح مجوز انتشار گرفت. هیئت نظارت بر مطبوعات با صدور پروانه انتشار«سپیده صبح» به صاحب امتیازی آموزش و پرورش استان زنجان و مدیر مسئولي انوشیروان احمدی موافقت کرد. (روزنامه مردم نو، 1384/4/16)