روز شمار تاریخ زنجان

سی و یکم خرداد

سی و یکم خرداد


1 - محمد حسن خان اعتماد السلطنه در يادداشتهاي خود (25 شعبان 1306) مي نويسد: در زنجان اطراق است. امين السلطان با عزيز خان از اردو شهر آمدند سه ساعت بلا ثالث حمام بودند. (بامداد، 1355، ص 323)

2 - آقا علی ارقینی برادرزاده  شاگرد مرحوم آخوند ملا قربانعلی زنجانی بوده که در 21 ربیع الثانی سال 1329 ه. ق برابر با 31 فروردين 1290 ش یعنی یک سال بعد از عموی بزرگوار خود فوت کرده است. مرحوم شیخ موسی زنجانی او را به عنوان «یکی از اجلاي محققین» توصیف کرده است.

3-  در نیمه شب سی و یکم خرداد ماه1369، زلزله شدیدی در گیلان زنجان به وقوع پیوست که بیش از 50هزار تن کشته و شصت هزار نفر مجروح و نیم میلیون آواره بر جای گذاشت. در اثر این زمین لرزه، 32هزار واحد مسکونی روستایی و هزاران خانه و مغازه در شهرهای استان های گیلان و زنجان به طور کامل تخریب شد. همچنین نزدیک به یک میلیون رأس انواع احشام نیز زیر آوار ماندند. قدرت این زلزله سهمگین3/7درجه در مقیاس ریشتر و با مرکزیت شهر رودبار بود. (روزشمار شمسی- ص106)

4 - قدیمی ترین سنگ نوشته تاریخ دار زنجان متعلق به سال 974 ه. ق یعنی دوره صوفیه است  این سنگ در مرحله اول شناسایی سنگ نوشته شده های تاریخی استان زنجان در سال 85 کشف شده است.  به گفته مهندس رحمتی(مدیر کل اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان): در مرحله اول این برنامه پژوهشی 1829 کیلومتر مربع از منطقه شهرستان ایجرود توسط مهرداد عسگریان و پرستو قاسمی اندرود ، کارشناس باستان شناسی این اداره بررسی شد. این طرح از اوایل سال جاری آغاز و 31 خرداد ماه به پایان رسید. در طول پژوهش منطقه شهری و 80 روستای شهرستان ایجرود بررسی و سنگ نوشته هایی مربوط به دوران سلجوقی، صفوی، افشاریه، زندیه و قاجار کشف شد.  وی در ادامه افزود : سنگ نوشته ها با خطوط کوفی، نسخ، نستعلیق و ساده به زبان های ترکی، فارسی و عربی نگاشته شده اند. که مضمون آنها آیات قرآنی، احادیث و ادعیه  اسلامی ، اشعار ترکی و فارسی با ذکر تاریخ و عمل استاد کار یا سنگ تراش می باشد. (روزنامه مردم نو، 58/4/1)