روز شمار تاریخ زنجان

سی ام دی

سی ام دی


1 - ابوالفضل میر بهاء زنگانی فرزند مرحوم حاج سید احمد میربها، متولد 30 دیماه 1303 در شهر زنجان، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهر زنگان و تهران به پایان برد و در 1329 جهت ادامه تحصیل در رشته زبان و ادبیات به انگلستان رفت وی به زبانهای انگلیسی و ترکی کاملا مسلط و به زبانهای فرانسه و عربی آشناست. او عضو انجمن دوستی ایران و ترکیه بوده است. به طوری که در یادنامه مرحوم حاجی میر بهاء الدین نوشته است، بین سالهای 1329تا1331 ه.ش در شرکت نفت انگلیس و ایران شعبه زنگان به کار اشتغال داشته و بنا به گفته گویی که بین ایشان و مرحوم حاج سید عزیز میربهاء اتفاق افتاد از کار دولتی کنار رفت و به کار آزاد پرداخت. ایشان دارای ترجمه ها و تالیفاتی هستند(نیرومند، 1385: 513-514).
2- سید سند فقیه علامه آیت الله سید محمد بن سید محسن بن سید باقر بن سید کاظم آمیر محمد حسین بن سید محسن بن آقا میر برهان الدین سید علی شاهی موسوی، در سال 1284ه.ق در شهر زنجان به دنیا آمد و در خانه علم و سیادت پرورش یافت و قدری از علوم را از شیوخ زنگان تحصیل کرده و به تهران رفت و از درس معقول و فلسفه حکیم الهی میرزا ابولحسن جلوه و علامه آقا علی حکیم نوری استفاده نمود و پس از آن به نجف اشرف مشرف و از آیات عظام: علامه آخوند ملا کاظم خراسانی و آقای حاج شیخ عبدالله مازندرانی و دیگران مستفیض گردید. و پس از وصول به مقام اجتهاد به زنگان برگشت. مفید و مرجع عموم مردم و یکی از روئسای روحانیون و علمای مسلمین بشمار آمد. خوش خلق و نیک نفس و محکم القول بود و طلاب برای درک فیض از همه طرف به حضورش می شتافتند. حوزه علمیه تشکیل داده بود تا اینکه در تاریخ روز پنج شنبه هشتم ذیقعدة الحرام 1355 وفات نمود(نیرومند، 1385: 193).
3 - مردم مسلمان روستاهای مختلف منطقه طارم علیا، با انجام یک راهپیمایی طولانی در مرکز آن منطقه به نام «آب بر» گرد آمده و ضمن اعلام انزجار از شاه و عوامل او، حمایت گسترده خود را از نهضت حضرت امام خمینی اعلام داشتند(کرباسچی، 1371: 1089).
4- مردم زنجان شب یلدا دور هم گرد آمدند تا با اجرای آیین های محلی این شب را جشن بگیرند. این برنامه از ساعت 21 آخرین روز پاییز در سالن اجتماعات هلال بر پا بود. اولین جشنواره چله ریزان، زنجان با حضور پنج استان فارسی کشور، چهارمحال بختیاری، لرستان، کردستان و زنجان برگزار شد. اولین جشنواره چله ریزان زنجان به صورت مستقیم از شبکه جهانی جام جم پخش شد(روزنامه مردم نو، 84/10/3).