روز شمار تاریخ زنجان

سی ام مهر

سی ام مهر


1 - حبیب الله منطقی فرزند عزت الله در شهرستان زنجان در 30 مهر 1302 به دنیا آمد منطقی دارای معلومات تا کلاس ششم ابتدایی و همچنین صرف و نحو و معانی و بیان و بدیع می باشد و او این علوم قدیمی را نزد میرزا علی اصغر فصاحتی آموخته است.منطقی در مورد تاریخ تولدش اینچنین گفته است: منطقی مردی موقر و شاعر و نکته سنج می باشد که اشعار او به شرط جمع آوری بالغ بر4 هزار بیت می باشد که در سال 1324 به خدمت اداره آمار درآمده و در سال 1346 بازنشسته شده است. (نيرومند، 1347، ص 128)
2- آقا سیدقوام الدین مجتهد ماهانی طارمی فرزند مرحوم حاج سید مهدی در 1293ه.ق تولد یافت. مقدمات را در هیدج از مدرسین شایسته ( آقا شیخ زلفعلی و آخوند ملا علی سجاسی ) تحصیل کرد و یک دوره در درس خارج حجت الاسلام آخوند ملا قربانعلی (ره) حاضر شد و در 1318 جهت تکمیل دروس به نجف اشرف عزیمت نمود و از حوزه درس آیت ا... آخوند خراسانی و شیخ الشریعه اصفهانی بهره کافی برد و با کمال فراست هر چه تدریس می فرمودند فورا می نوشت و فرا می گرفت تا به مقام اجتهاد رسید با اجازه آقایان به طارم مراجعت کرد و به ترویج دین و قضاوت و وعظ مسلمین پرداخت خطابه هایش گیرا و لحن خوش و جالب داشت. در روستای ماهان به زراعت مشغول شد تا منت دونان زه بهر دو، نان نکشد. انسانی خوشرفتار و خوش باور بعد از 65 سال و به قول مرحوم حاج اسد الله رفیعی 67 سال در شب نهم رمضان 1358 ه.ق برابر با 30 مهر 1318 ش و به گفته حاج اسدالله در 1360ق در روستای ماهان به رحمت ایزدی پیوست. (نیرومند، 1385، ص61)
3 - در سومين شب درگذشت مجتبي ارفعي زرندي جوان 17 ساله اي که در تظاهرات اخير زنجان کشته شد بيش از 60 هزار نفر از مردم اين شهر دست به بزرگترين راهپيمايي خود زدند و اين گروه پس از اجتماع در مسجد ولي عصر در حالي که آيت اله حاج هاشم موسوي پيشاپيش آنان حرکت مي کردند بيرون آمدند و با پلاکارت هايي که در دست داشتند دست به راه پيمايي خياباني زدند تظاهرکنندگان هر کجا که به سربازان ارتشي بر مي خوردند آنان را گلباران مي کردند. تظاهرکنندگان در خيابان فرمانداري اعلام کردند که اين خيابان را به نام شهيد ارفعي زرندي خواهند شناخت. تظاهرات 4 ساعت به طول انجاميد و بدون هيچ درگيري پايان گرفت. (بيات، 1386، ص 402)
4 - جامعه روحانیت زنجان در 30 مهر 1358 بیانیه ای صادر کرد: نظریه این که اداره فرمانداری زنجان با اعمال نفوذ و توطئه با بعضی از افراد عده ای نا آگاه را بدون اطلاع جامعه روحانیت و حزب جمهوری اسلامی و بازار به عنوان هیئت ناظر تعیین و حذف افراد صالح و آگاه و اثبات اشخاص فاقد شناخت کامل انتخابات را از مجرای طبیعی و آزاد منحرف ساخته، لذا جامعه روحانیت بدین وسیله اعتراض خود را نسبت به انجمن نظارت بر انتخابات اسلام می دارد. (بيات، 1386، ص 456)