رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

زیتون

سوغات زنجان

شهرستان طارم به مركزیت شهر آب بر یكی از شهرستانهای هفتگانه استان زنجان است كه به علت ویژگیهای خاص و شرایط اقلیمی منحصر بفرد كه متفاوت از سایر نقاط استان می باشد و همچنین وجود چندین اقلیم و آب و هوای متفاوت در وسعت كم آن در واقع به هندوستان ایران، معروف می باشد. وجود آب و هوای مناسب به همراه اراضی مستعد جهت كشاورزی موجب شده تا منطقه مورد نظر در ادوار مختلف تاریخی مورد سكونت اقوام متعدد قرار گیرد. بطوری كه بخش كشاورزی، زراعت، باغبانی و دامپروری در این منطقه حائز اهمیت ویژه ای بوده و در 12 ماه سال فعالیت در زمینه كشاورزی از رونق خوبی برخوردار می باشد.

از 30000 هكتار اراضی زیر كشت منطقه حدود 17000 هكتار به كشت محصولات زراعی و 13000 هكتار به كشت محصولات باغی اختصاص دارد مهمترین محصول منطقه زیتون می باشد كه درآمدزا ترین درخت میوه در این شهرستان بوده كه قدمت كشت آن در شهرستان به بیش از 800 سال می رسد.

با شروع طرح اصلاح و توسعه باغات زیتون از سال 1371 در این شهرستان سطح زیر كشت آن از 1230 هكتار موجود قبل از اجرای طرح به بیش از 10200 هكتار در سال 85 رسیده است كه از این مقدار حدود 5600 هكتار آن بارده و مابقی غیر بارده می باشد، كه  در راستای اجرای تحقق اهداف وزارت جهاد كشاورزی در خصوص خود كفایی در تأمین روغن مورد نیاز كشور اقداماتی در این شهرستان انجام پذیرفته است. به دلیل استفاده نكردن از سموم شیمیایی محصول زیتون طارم ارگانیك است و طرفداران زیادی در بازارهای داخل و خارج دارد. زیتون طارم به كشورهای حوزه خلیج فارس، تركیه، مالزی، آلمان و كانادا به صورت كنسرو زیتون صادر می شود.نوروز 98 به زنجان سفر کنید....
دیدنی های زنجان
کوه گاوازنگ زنجان
غار کتله خور-بزرگ ترین غار خشکی جهان
آبشار شارشار
کاروانسرا سنگی
مردان نمکی
بیایید نوروز امسال برای مشاهده بهار، گلهای شکفته درختان رنگارنگ زنجان را به نظاره بنشینیم، از آب چشمه شیرین سو...
قیدار نبی با نام اصلی قیدار بن اسماعیل بن ابراهیم از اجداد پیامبر اسلام است.
تعداد عکس:12
مجموعه‌ی تاریخی رختشویخانه در قلب بافت تاریخی شهر زنجان می باشد.
گنبد سلطانیه
جاذبه های تاریخی و گردشگری
امامزاده سید ابراهیم
بازار سنتی زنجان
مسجد جامع زنجان