روز شمار تاریخ زنجان

دوم بهمن

دوم بهمن


  1.  دوم بهمن ماه سال 1363 شهر زنجان برای اولین بار بمباران شد. نیمه‌های شب صدای چندین انفجار مهیب، شهر را به لرزه درآورد. بلافاصله رادیو ترانزیستوری را روشن کردم. گوینده می‌گفت که تهران در وضعیت قرمز به سر می‌برد. گوینده خانمی هم هر از گاهی بر روی صدای سراسری می‌آمد و می‌گفت؛ اصفهان در وضعیت قرمز است و گوینده صدای استان نیز هر از گاهی اعلام می‌کرد که زنجان نیز در وضعیت قرمز به سر می‌برد. می‌گفت: «همشهریان محترم! لطفاً از اشغال تلفن‌های صدا و سیما خودداری فرمایید.» برق شهر قطع بود. 

 بالأخره صبح همان روز به محل بمباران رفتم. مشخص شد هواپیماهای متجاوز بمباران بی‌هدفی را انجام داده و متواری شده‌اند. مثل اینکه سه تا راکت زده بودند. راکت اول در حیاط منزلی انتهای خیابان سیزده اعتمادیه اصابت کرده بود. خوشبختانه تلفات جانی نداشت و فقط گودالی عمیق در وسط حیاط ساختمان ایجاد کرده و شیشه‌های منازل اطراف نیز شکسته بود. البته دیوارهای سنگ مرمر حیاط  فرو ریخته بود.

نیروی انتظامی (شهربانی سابق) به همراه نیروهای امدادی در محل حضور داشتند.  راکت دوم چند صد متر آن طرف در باغ «عباس‌خان» (که ساختمان دانشگاه آزاد یا همان مهمان‌سرای اساتید فعلی دانشگاه است) اصابت کرده و باز یک گودال عمیق ایجاد کرده و خاک آن گودال را چند صد متر به اطراف پاشیده بود.

راکت سوم؛ در غرب شهرک انصاریه، روبروی باغ قدیم که درختان تبریزی در آن کاشته شده بود و میان ساکنان محله بی‌سیم زنجان به جنگل و کهریز (محل بیرون آمدن آب) شهرت داشت اصابت کرده بود. عده‌ای در آن‌جا به دامداری مشغول بودند که به دامداری «مش شکراللّه» معروف بود. راکت در قسمت خاکی دامداری اصابت کرده بود و آن شب دام‌ها رم کرده و به بیابان گریخته بودند.