روز شمار تاریخ زنجان

دوازدهم دی

دوازدهم دی


1 - خواجه عماد الدین عبدالعزیز بن محمد بن عبدالعزیز ابهری  محدث سرآمد علمای روزگار و اعلم فضلای فقاهت دثار قرن نهم بود و در علم حدیث و فقه حنفی و شافعی اظهار مهارت می نمود. وي در اواخر اوقات زندگانی به عزم گذاردن حج اسلام و دریافت سعادت زیارت حضرت خیرالانام علیه الصلوات والسلام از خراسان توجه فرمود و بعد از ادارک آن دولت عظمی مراجعت از یثرب و بطحا نزدیک به ولایت شام در قریه علی به تاریخ 18 رجب سنه 834 برابر با 12 دي 818 ش رخت به عالم بقا کشید(نیرومند، 1385: 318-319).

2- آيت الله شيخ فياض زنجاني در سال 1285 ق در يکي از روستاهاي اطراف زنجان به دنيا آمد. وي ابتدا نزد پدرش به فراگيري علوم ديني پرداخت و سپس در تهران از محضر دانشمندان گرانقدر عصر خود همچون ميرزا ابوالحسن جلوه و ميرزا محمد حسن آشتياني و غیره بهره برد تا به اجتهاد دست يافت و پس از دست يابي به مراتب والاي علمي و مهارت کافي به تدريس پرداخت. از جمله خصوصيات اخلاقي ايشان در کلاس درس اين بود که علي رغم توانايي علمي و تسلط کافي بر مطالب درس، در موقع اشکال درس شاگردان، سکوت مي کرد و به حرف آنان گوش مي داد و سپس با او به بحث مي پرداخت. اگر در ضمن بحث، صحت گفته هاي شاگردش با دليل و برهان براي او مسلم مي شد، در کمال فروتني و تواضع مي پذيرفت. ايشان کتبي درباره احکام اسلامي تاليف نموده است که کتاب الاجاره و ذخاير الامه از آن جمله است. سرانجام اين عالم رباني در حالي که مرجعيت مردم زنجان را بر عهده داشت در 75 سالگي درگذشت و در زنجان به خاک سپرده شد(حائری، 1381: 344).

3 - یک گروه از پزشکان عضو سازمان بین المللی اینترپلاست آلمان جهت مداوای رایگان بیماران ظهر دیروز وارد زنجان شدند. این گروه متشکل از چهار زن و سه مرد می باشد که در مدت اقامت دو هفته ای خود در زنجان نسبت به مداوای بیمارانی که نیاز به اعمال جراحی ترمیمی دارند اقدام خواهند کرد. دکتر اشمیت سرپرست گروه گفت: این سفر جهت اجرای اساسنامه سازمان اینتر پلاست آلمان و انجام اعمال انسان دوستانه صورت می گیرد. وی افزود: اعضای این گروه شامل سه نفر جراح پلاستیک، دو نفر متخصص بیهوشی و دو نفر پرستار ویژه جراحی هستند و پیش بینی می شود در مدت حضور خود نزدیک به صد عمل جراحی بر روی بیماران زنجانی انجام دهیم(روزنامه مردم نو، 1383/10/18).