روز شمار تاریخ زنجان

دوازدهم اسفند

دوازدهم اسفند


1 - به علت عدم تشکیل نهادهای رسمی از جمله دادگاه انقلاب، زندانیان پس از مدتی بلاتکلیفی نارضایتی های خود را اعلام نمودند، چنان چه آنان از روز 12 اسفند 1357، دست به اعتصاب غذا زدند و خواستار پایان دادن به بلاتکلیفی خود از سوی نمایندگان ذی صلاحیت شدند. آیت الله موسوی در مورخ 14 اسفند در زندان شهربانی با زندانیان ملاقات کرد و به انان قول داد به زودی با تشکیل کمیته­ی صلاحیت دار، رسیدگی به پرونده های آنان آغاز خواهد شد. به دنبال این مذاکرات، زندانیان به اعتصاب غذای خود پایان دادند.» «علی رغم چنین قولهایی، وضعیت زندانیان در روزهای بعد هم چنان ادامه یافت و بالاخره آنان از مورخ 27 اسفند 1357، برای بار دوم دست به اعتصاب غذا زدند. در جریان این اعتصاب سه تن از زندانیان به علت ضعف به بیمارستان اعزام شدند و خانواده های زندانیان از صبح دوشنبه 28 اسفند به منظور اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت وابستگان زندانی خود، در محوطه ی زندان متحصن شدند و اعتصاب غذا کردند.» (بیات، 1386، صفحات473-474)

2-  همزمان با پیروزیهای شگفت انگیز رزمندگان سلحشور سپاه اسلام در عملیات ظفرمندانه والفجر 8 اولین مرحله از کاروان راهیان کربلای 2 استان زنجان تحت عنوان لشکر فجر رهسپار جبهه های نبرد با دشمن متجاوز شد. (روزنامه اطلاعات، 1364/12/13)

3 - در شماره 62 «امید زنجان» (مورخه 73/12/12) خبر کشف مقبره مولانا همتی انگورانی توسط شاعر، محقق و دبیر دبیرستان های زنجان، آقای رضا قاسم پور (یاشار زنگانی) اعلام گردید. در پی کشف این مقبره، حرکت های فرهنگی – ادبی در زنجان و دندی پی افکنده شد. مولانا همتی انگورانی در قرن دهم هجری در انگوران به دنیا آمده، برای تحصیل علوم زمان به اکناف جهان سفر کرده و بعد از عمری تلاش در راس طریقت اهل حق قرار گرفته، پیرو مراد روندگان راه طریقت گشته و سرانجام در موطن خود شهید گشته است. در زمان حیاتش به لقب«مولانا » معروف گشته و در نسخه های مختلف انگورانی بودن وی مسجل گشته است. دلیل مستند، می توان نسخه خطی وی که در سال 1095 هجری به سر انگشت توانای میرزا ابوالفتح به رشته تحریر در آمده است، باشد. همتی در آناتولی نیز از شهرتی وافر برخوردار است. در آن دیار قدمگاهی و زیارتگاهی برآن ساخته اند محققین ترکیه او را شاعری بزرگ می شمارند. پرفسور قاراخان در اثر خود«تورک ادبیاتی تاریخی»و دکتر حسیبیه مازی اوغلو در مقدمه «دیوان فضولی» از هفت شاعر بزرگ شیعه نام می برند که همتی نیز جزو این هفت شاعر منصوب شده اند. به هر حال امروز با دیوانی حداقل 8000 بیت و کشف آرامگاه وی در موطنش انگوران جای دارد. (هفته نامه پيك آذر،1381/7/24)