روز شمار تاریخ زنجان

دوازدهم آبان

دوازدهم آبان


1 - عالم فاضل، بارع کامل، میرزا یحیی ابن حاج فرج الله زنگانی در حدود سال 1310ه.ق به دنیا آمد، از بزرگترین شاگردان شیخ زین العابدین (قدس سره) بود، از مدرسین دیگر شهر زنجان نیز کسب دانش نمود. فاضل، مدری، مورد اعتماد، نیک نفس، خوش اخلاق و جلیل القدر و از جمله ائمه جماعت محسوب می گشت. و در مسجد مرحوم مشهدی صفر امام جماعت بود وی در بیست و پنجم جمادی الثانی 1382وفات یافت(نیرومند، 1385: 487).
2- از دهه دوم تا پایان دهه سوم آبان، زنجان شاهد راهپیمایی هایی بوده است. از آن جمله اینکه در بعد از ظهر 57/8/12، هزاران نفر از مردم زنجان دست به تظاهرات زدند. همچنین در 13 آبان «تظاهراتی به صورت دسته جان 100000 تا 200000 نفری» در خیابانهای شهر انجام گرفته و تظاهر کنندگان شعارهایی نظیر «ارتش برادر ماست، خمینی رهبر ماست» سر داده اند(بیات، 1386: 392).
3 - صبح امروز پژوهشسرای دکتر امیر اعلم غضنفریان با حضور رئیس سازمان آموزش و پرورش افتتاح شد. دادخواه در افتتاح این پژوهشسرا گفت: ما باید مطالعه را به خارج از مدرسه انتقال دهیم و دانش آموزان بتوانند مطالعات خارج از درس نیز داشته باشند(روزنامه مردم نو، 1383/8/12).
4 - به گزارش خبرگزاري فارس از زنجان، در جشنواره ای كه 12 آبان در تهران برگزارشد، هيئت داوران از ميان نزديك به 2 هزار اثر ارسالي به دبيرخانه جشنواره رسانه‌اي براي بهتر زيستن 19 اثر را شايسته راهيابي به داوري نهايي اعلام كرد كه 4 اثر از آن ميان متعلق به خبرنگاران روزنامه مردم‌نو زنجان بود. گلشيد كريميان اعلام كرده است، بخشي از ارزش مادي جايزه خود را به اداره كل بهزيستي استان زنجان براي كمك به مددجويان آن اداره تقديم خواهد كرد. در همين بخش گزارش‌هاي زهرا هاديلو و الهه اسرافيلي از زنجان شايسته تقديرشناخته شدند و نام محمد رجبي نيز در بين اسامي كانديداهاي نهايي اين رشته ثبت شد. گلشيد كريميان كه يكي از فعالان عرصه مطبوعات استان زنجان است، پيش از اين مقام‌هايي چون نفر اول نخستين جشنواره سراسري بهداشت و باروري در بخش گزارش‌، نفر دوم نخستين جشنواره سراسري گردشگري و رسانه‌ها در بخش گزارش، پديده سومين جشنواره مطبوعات شمال‌غرب كشور و برگزيده جشنواره زنان پژوهشگر، هنرمند و روزنامه‌نگار را در كارنامه حرفه‌اي خود دارد(خبرگزاری فارس، 1386/8/12).