روز شمار تاریخ زنجان

دهم خرداد

دهم خرداد


1 - در زمانی که محمد ولیخان سپهدار در  قزوین تهیه جنگ می دهد و قواي محمد علی شاه در کوه کرج تمرکز داشت عظیم زاده اردبیلی و علی اکبرخان زنجانی از جانب سپهدار برای اجراي مرام مشروطیت روز یازدهم جمادی الاول سنه 1327 برابر با 10 خرداد 1288 وارد زنجان شدند. (شكوري، 1371، ص 430)

2- آیت الله حاج شیخ عزیزالله خسروی زنجانی در 1287 ش(1326ق) در یکی از روستاهایی توابع زنجان به دنیا آمد و پس از فراگیری علوم مقدماتی وارد حوزه علمیه زنجان شد. وی پس از ده سال راهی قم گردید و در مدت دوازده سال در دروس خارج فقه و اصول و فلسفه و حکمت متعالیه استادان نامداری همچون حضرت آیات: سید صدرالدین صدر، سید فیضی قمی ، سید محمد حجت کوه کمره ای، سید حسین بروجردی و حضرت امام خمینی(ره) مشارکت جست. این عالم وارسته در سال 1334ش به امر آیت الله بروجردی به منظور ترویج احکام قرآن و معارف اهل بیت به منطقه ای دور افتاده و محروم به نام تکاب درآذربایجان غربی عزیمت نمود و تا پایان عمر خود به مدت چهل سال تمام به تدریس، وعظ، خطاب، ارشاد مردم و ایجاد و مدت پرداخت. حضور ایشان به رغم شرایط دشوار منطقه، نقش بسیار موثری در گسترش مکتب اهل بیت (ع) و تعمیق ریشه های اعتقادات شیعی داشت. آیت الله زنجانی در جریان نهضت اسلامی مردم به رهبری حضرت امام، به عنوان روحانی مخالف دستگاه حاکم، در منطقه شناخته می شد و در هیچ دوره ای، کوچکترین تمایل به سازش با رژیم پهلوی از خود بروز نداد. وی پس از قیام پانزده خرداد 42، به دلیل گام برداشتن در جهت اهداف استاد و رهبر خود، حضرت امام خمینی(ره)، در مجالس عمومی بارها مورد تهدید و تطمیع واقع گردید ولی تا پایان، با اعتماد و اتکای به خدا، ثابت و استوار ایستاد. سرانجام این عالم مجاهد و پرهیزکار در دهم خرداد1374ش برابربا اول محرم 1416ق در87 سالگی دعوت حق را اجابت کرد و در گلزار شهدای تکاب به خاک سپرده شد. (روزشمار شمسی، ص82 )

3 - استاد بزرگوار شادروان حسین ملکی به سال 1301 در یک خانواده طبقه متوسط آن روزگار شهر زنجان به دنیا آمد و پس از طی مدارج تحصیلی دروس کلاسیک در مدارس ابتدایی و متوسطه شهر مزبور و فرا گرفتن زبان انگلیسی و آشنا شدن به برخی از زبان های کشور های اروپایی. وي مولف محقق، مورخ و دانشمند منصفي بود كه به هر نوع موضوع محققانه مي پرداخت. او پس از 76 سال عمر پر بار در صبح چهارشنبه 10 خرداد 1377 در بيمارستان جم تهران از دنيا رفت جنازه اش در قطعه 88 هنرمندان بهشت زهراي تهران به خاك سپرده شد. (نیرومند، 1385، ص 312)

4 -دفتر خبرگزاری دانشجویان ایران(ISNA) در استان زنجان موفق به اخذ مجوز آزمایشی، خروجی مستقل خبری گردید.استان زنجان سومین استان کشور است که توانسته با پشتوانه توانایی و پتانسیل موجود در استان موفق به دریافت این مجوز شود. (روزنامه مردم نو، 1383/3/10)