رونق تولید ملی | شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

در استراتژی توسعه، جایگزینی صنعت گاز به جای صنعت نفت ضروری است - نمایش محتوای خبر

 

 

در استراتژی توسعه، جایگزینی صنعت گاز به جای صنعت نفت ضروری است

شناسه : 269752726

در استراتژی توسعه، جایگزینی صنعت گاز به جای صنعت نفت ضروری است


خبر/اجتماعی

خبر/اجتماعی

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی زنجان گفت: در صورتی که استراتژی کشور یک استراتژی توسعه ای باشد باید به دنبال جایگزینی صنعت گاز به جای صنعت نفت تغییر مسیر دهد و همگام با تنظیم صحیح ساز و کارهای بازار، قیمت خوراک، پایین تر از قیمت فعلی هم می توانست تعیین شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت پتروشیمی زنجان، محمدرضا مدیری که با اعلام اینکه بر اساس فرمول تعیین نرخ خوراک، نرخ هشت سنت برای پتروشیمی ها در نظر گرفته شده است، افزود: با توجه به فرمول تعیین نرخ، در صورت افت قیمت نفت، قیمت خوراک پتروشیمی نزولی و با رشد قیمت نفت، نرخ خوراک روند افزایشی به خود می گیرد.
وی افزود: نرخ جدید فاصله چندانی با فرمول قبلی ندارد و این نرخ باید از سال گذشته مبنای محاسبات قرار می گرفت و شرکت ها باید بر اساس 8.2 سنت فعالیت می کردند اما به دلیل اینکه در گذشته نرخ 13 سنت مرجع قیمتی اعلام شده بود، شرکت های پتروشیمی با ابهام در این زمینه، مواجه شدند.
مدیری گفت: نرخ هشت سنت زمانی که تسویه حساب و پرداخت ها بر اساس آن انجام شود، منشا تحول در قیمت ها و سهام شرکت های پتروشیمی خواهد شد.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی زنجان گفت: نرخ هشت سنت خوراک پتروشیمی در مقایسه با برخی از کشورها قیمتی جذاب و در قیاس با برخی دیگر از کشورها نیز بسیار گران محاسبه شده است.
وی تصریح کرد: طی سال گذشته کارگروهی از وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نفت تشکیل شد و نرخ هشت سنت از فرمولی که توسط این کارگروه ارائه شد، تعیین شده است.
مدیری خاطرنشان کرد: در صورتی که به عنوان دارنده بزرگترین منابع گاز طبیعی در دنیا معرفی شویم، در این حالت نرخ هشت سنت برای سرمایه گذاری چندان هم جذاب نیست، چرا که برخی از رقبا نرخ هایی پایین تر از این رقم هم دارند.
وی اذعان کرد: در کشورهای مهم دنیا مثل قطر و بخشی از ایالات متحده آمریکا، قیمت گاز طبیعی در صورت تبدیل کردن واحدها، کمتر از رقم هشت سنت خواهد بود، در حالی که در بسیاری از کشورها همانند شرق دور (چین و ژاپن) این رقم بسیار بالاتر در نظر گرفته می شود.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی زنجان گفت: استراتژی سیاست گذار، یکی از المان های مهم در تعیین قیمت گاز است.
مدیری ابزار کرد: نرخ هشت سنتی عدد جذابی برای سرمایه گذاران خارجی محسوب نمی شود، در همین حال نرخ 6 سنت یا پایین تر از آن می توانست در سرمایه گذاری ایجاد جذابیت کند.
وی اظهار کرد: با توجه به وضعیت مالی دولت، کاهش مجدد این نرخ بعید به نظر می رسد.
مدیرعامل پتروشیمی زنجان با اشاره به چشم انداز این صنعت گفت: تعیین این نرخ تغییر ویژه و تحولی را در چشم انداز صنعت مذکور نخواهد داشت و فقط در بازار سرمایه این اتفاق تاثیر مثبتی در سهام پتروشیمی مصرف کنندگان گاز طبیعی در پی خواهد داشت.ایرنا

آدرس کوتاه :