جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

تکمیل مرمت فاز نخست کاروانسرای نیک‌پی - نمایش محتوای خبر

 

 

تکمیل مرمت فاز نخست کاروانسرای نیک‌پی

شناسه : 58009700

تکمیل مرمت فاز نخست کاروانسرای نیک‌پیتکمیل مرمت فاز نخست کاروانسرای نیک‌پی

مدیر دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان گفت: تکمیل مرمت فاز نخست کاروانسرای نیک‌پی از اسفند ماه سال‌جاری در استان زنجان آغاز می‌شود.

امیر ارجمند اظهار داشت: فقط دو کاروانسرا از دوران صفویه در استان زنجان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه کاروانسرای سنگی و کاروانسرای عباسی نیک‌پی متعلق به دوره صفوی است، خاطرنشان کرد: کاروانسرای سنگی در داخل شهر زنجان قرار دارد.

مدیر دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه کاروانسرای تاریخی نیک‌پی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است، تصریح کرد: این اداره کل اقدام به تهیه طرح مرمتی و اجرای فاز نخست مرمت کاروانسرای نیک‌پی کرده است.

آغاز مرمت کاروانسرای نیک‌پی از سال 89

وی با اشاره به اینکه مرمت کاروانسرای نیک‌پی از سال 89 از محل اعتبارات عمرانی استان زنجان آغاز شده است، اضافه کرد: عمده اقدامات مرمتی این بنای تاریخی در سال گذشته از محل اعتبارات استانی و ملی توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان صورت گرفته است.

ارجمند با بیان اینکه در مجموع تا امروز اعتباری بالغ بر 2 میلیارد ریال به منظور مرمت کاروانسرای نیک‌پی هزینه شده است، یادآور شد: اعتبار در نظر گرفته شده برای مرمت این بنا در سال‌جاری یک میلیارد ریال اعلام شده است.

تخصیص اعتبارات مرمت کاروانسرای نیک‌پی

وی ادامه داد: در حال حاضر 500 میلیون ریال از اعتبارات مرمت کاروانسرای تاریخی نیک‌پی طی سال‌جاری تخصیص پیدا کرده است.

مدیر دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان افزود: با توجه به اینکه دوره تاسیس کاروانسرای نیک‌پی صفویه است، نوع معماری، سازه‌های اجرا شده و مصالح مورد نظر برای مرمت این بنا باید در سبک همان دوره باشد.

وی مرمت وضعیت موجود کاروانسرای نیک‌پی را یکی از اقدامات صورت گرفته توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان در این اثر تاریخی برشمرد و خاطرنشان شد: سبک بنای این کاروانسرا به صورت چهارضلعی با حیات مرکزی است.

تخریب 70 درصد از کاروانسرای نیک‌پی

ارجمند با بیان اینکه بیش از 70 درصد از کاروانسرای نیک‌پی در حال حاضر تخریب شده است، تصریح کرد: در حال حاضر فقط 30 درصد از این بنای تاریخی باقی مانده است.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به اولویت‌های مرمتی در فاز نخست مرمت کاروانسرای نیک‌پی، مرمت 30 درصد مذکور مورد توجه قرار گرفته است، یادآور شد: در حال حاضر طاق‌ها و تویزه‌های بخش‌های موجود کاروانسرا به صورت کامل مرمت شده است.(فارس)

آدرس کوتاه :