جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

توسعه پایدار نیازمند مطالعه و تحقیق در امور است - نمایش محتوای خبر

 

 

توسعه پایدار نیازمند مطالعه و تحقیق در امور است

شناسه : 58035479

توسعه پایدار نیازمند مطالعه و تحقیق در امور استتوسعه پایدار نیازمند مطالعه و تحقیق در امور است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: توسعه پایدار نیازمند مطالعه و تحقیق هرچه بیشتر در امور مختلف است.

بهمن اسکندری افزود: اقتصاد پایدار، پایداری اکوسیستم و کنترل دخالت انسان در اکوسیستم و توسعه بدون تخریب منابع و حفظ آن برای نسل های آینده شاخصه های توسعه پایدار هستند.

وی یادآورشد: آب، خاک، جنگل و هوا منابع پایه ای است که در اختیار مخلوق خداوند قرار دارد و انسان ها ضمن بهره برداری باید درحفظ و نگهداری آن کوشا باشند.

اسکندری با بیان اینکه نسل کنونی باید افزایش سرعت رشد گیاه، پوشش گیاهی و درختان را به تخریب و کنترل مراتع ترجیح دهد، افزود: ماحصل آن در یک برنامه منظم توسعه پایدار مبتنی بر اکوسیستم و کاهش آلودگی ها خواهد بود.

وی در تشریح برنامه های توسعه پایدار در ارتباط با جنگلها، مدیریت منابع جنگلی و حفظ منابع طبیعی و مراتع دارای پتانسیل بالا را امری ضروری و این امر را نیازمند مشارکت همگانی خواند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: مدیریت حوضه های آبخیز، مدیریت گونه های ژنتیکی برای جلوگیری از انقراض یا کاهش در قالب طرحهای حفاظتی و نیز شناسایی اراضی مستعد برای سرمایه گذاری در اختیار بخش های تولیدی از جمله صنعت، کشاورزی، معدن و خدماتی قرار می گیرد.

اسکندری با بیان اینکه توسعه فضای سبز نیازمند تخصیص اعتبار لازم است، گفت: سرمایه گذاری دراز مدت برای تخصیص اراضی ملی برای توسعه جنگلها می تواند در این رابطه حائز اهمیت باشد. وی افزایش نیروی انسانی برای حفظ و صیانت از منابع طبیعی و اراضی ملی را برای توسعه پایدار ضروری دانست و اظهار کرد: این بخش حاکمیتی است و بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این بخش ورود پیدا نمی کند.

اسکندری باتاکید بر تخصیص زمین برای بخش صنعت افزود: باید تخصیص زمین متناسب با خاک درجه سه و غیرمساعد برای کشاورزی باشد.

اسکندری بر لزوم فرهنگسازی حفظ منابع طبیعی، با ابراز تاسف از اینکه تاکنون در بحث ترویجی و آموزشی کم کاری شده است، تصریح کرد: باید اقدام های علمی و کاربردی در این خصوص بررسی شود.

وی ادامه داد: برای حفظ طبیعت باید باور مردم به عنوان مالکان اصلی طبیعت تقویت شود.

اسکندری با اشاره به شعار سال جهانی طبیعت تاکید کرد: باید طوری در طبیعت پا نهیم و به گونه ای عمل کنیم که هنگام ترک اثری از حضور ما در آن وجود نداشته باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان نقش مقام های سیاسی، دینی، همیاران طبیعت و تشکلهای غیردولتی را در انتقال فرهنگ حفظ و صیانت از منابع طبیعی برای رسیدن به توسعه پایدار مهم ارزیابی کرد و افزود: جمع آوری زباله ها از دل طبیعت جزو مواردی است که باید توجه بیشتری به آن شود.(ايرنا)

آدرس کوتاه :