جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

توسعه پایدار در استان زنجان نیازمند مطالعه و تحقیق است - نمایش محتوای خبر

 

 

توسعه پایدار در استان زنجان نیازمند مطالعه و تحقیق است

شناسه : 58034228

توسعه پایدار در استان زنجان نیازمند مطالعه و تحقیق استمدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با بیان اینکه اقتصاد پایدار، پایداری اکوسیستم و کنترل دخالت انسان در اکوسیستم و توسعه بدون تخریب منابع و حفظ آن برای نسل های آینده شاخصه های توسعه پایدار است، گفت: در این باره در استان نیازمند مطالعه، تحقیق و توجه بیشتر هستیم.

بهمن اسکندری ، افزود: اقتصاد پایدار، پایداری اکوسیستم و کنترل دخالت انسان در اکوسیستم و توسعه بدون تخریب منابع و حفظ آن برای نسل های آینده شاخصه های توسعه پایدار هستند و آب، خاک، جنگل و هوا منابع پایه ای است که در اختیار ماست و باید ضمن بهره برداری در حفظ و نگهداری آن کوشا باشیم.

اسکندری با بیان اینکه نسل کنونی باید افزایش سرعت رشد گیاه، پوشش گیاهی و درختان را به تخریب و کنترل مراتع ترجیح دهد، افزود: ماحصل آن در یک برنامه منظم توسعه پایدار مبتنی بر اکوسیستم و کاهش آلودگی ها خواهد بود.

وی در تشریح برنامه های توسعه پایدار در ارتباط با جنگل ها ، مدیریت منابع جنگلی و حفظ منابع طبیعی و مراتع دارای پتانسیل بالا را امری ضروری دانست که نیازمند مشارکت همگانی است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان ادامه داد: مدیریت حوضه های آبخیز، مدیریت گونه های ژنتیکی برای جلوگیری از انقراض یا کاهش در قالب طرحهای حفاظتی و نیز شناسایی اراضی مستعد برای سرمایه گذاری در اختیار بخش های تولیدی از جمله صنعت، کشاورزی، معدن و خدماتی قرار می گیرد.

اسکندری با اعلام اینکه در بحث توسعه فضای سبز نیازمند تخصیص اعتبار برای احیا و توسعه هستیم، گفت: سرمایه گذاری دراز مدت برای تخصیص اراضی ملی برای توسعه جنگل ها می تواند در این رابطه حائز اهمیت باشد.

وی افزایش نیروی انسانی برای حفظ و صیانت از منابع طبیعی و اراضی ملی را برای توسعه پایدار ضروری دانست و اظهار کرد: باید قبول کنیم که این بخش حاکمیتی است و بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این بخش ورود پیدا نمی کند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با تاکید بر تخصیص زمین برای بخش صنعت افزود: باید تخصیص زمین متناسب با خاک درجه 3 و غیرمساعد برای کشاورزی باشد.

اسکندری بر لزوم بالا بردن بحث فرهنگسازی حفظ منابع طبیعی ، با ابراز تاسف از اینکه تاکنون در بحث ترویجی و آموزشی کم کاری شده است، تصریح کرد: شاید تنوع اقدام ها زیاد بوده اما باید کارآمدی را بررسی کنیم.

وی  ادامه داد: حفظ طبیعت محدود به سیم و خار دار نیست و باید باور مردم به عنوان مالکان اصلی طبیعت جابیفتد.

اسکندری با اشاره به شعار سال جهانی طبیعت تاکید کرد: باید طوری در طبیعت پا نهیم و به گونه ای عمل کنیم که هنگام ترک اثری از حضور ما وجود نداشته باشد.

مدیر کل منابع طبیعی استان زنجان نقش مقام های سیاسی، دینی، همیاران طبیعت و تشکل های غیردولتی را در انتقال فرهنگ حفظ و صیانت از منابع طبیعی برای رسیدن به توسعه پایدار مهم ارزیابی کرد و افزود: جمع آوری زباله ها از دل طبیعت جزو مواردی است که باید در رابطه با آن توجه بیشتری صورت گیرد.(مهر)

آدرس کوتاه :