جهش تولید | دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹

تعدد دستگاه‌های فعال فرهنگی منجر به موازی‌کاری در این حوزه می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

تعدد دستگاه‌های فعال فرهنگی منجر به موازی‌کاری در این حوزه می‌شود

شناسه : 309196841

تعدد دستگاه‌های فعال فرهنگی منجر به موازی‌کاری در این حوزه می‌شود


خبر/اجتماعی

خبر/اجتماعی

مدیر دبیرخانه کلانشهرها با اشاره به فعالیت 36 دستگاه در حوزه فرهنگ گفت: این تعدد منجر به موازی‌کاری در این حوزه می‌شود.

محمد صارمی‌زاد در نشست معاونین فرهنگی شهرداری‌های کلان شهرها ضمن ابراز خرسندی از حضور در زنجان اظهار کرد: شهر زنجان دارای مدیریت شهری با تدبیر است که این امر در نتیجه تلاش‌های شهردار و اعضای شورای شهر زنجان حاصل شده است.

وی با اشاره به اینکه در کشور ما 36 دستگاه متولی فرهنگی هستند که شهرداری نیز یکی از آنهاست، تصریح کرد: زمانی که این تعداد دستگاه در بحث فرهنگی فعالیت دارند، به تبع موازی کاری نیز به وجود خواهد آمد.

مدیر دبیرخانه کلانشهرها با اشاره به اینکه فعالیت دستگاه‌های متعدد در بحث فرهنگی موجب تکرار موضوع یا فراموش شدن برخی از موضوعات فرهنگی و اجتماعی خواهد شد، اضافه کرد: در واقع این امر همانند مرز بین تهدید و فرصت است.

صارمی‌زاده با اشاره به بحث بارندگی و تفاوت میزان آن در استان‌های مختلف ادامه داد: اگر با اقدامات آبخیزداری برای نگهداشت آب تلاش لازم انجام نشده و تدابیر لازم در شهرها اندیشیده نشود، همین آبگرفتگی ممکن است به تهدید تبدیل شود.

وی موضوع جوانان را نیز یکی از موضوعات فرصت و تهدید عنوان کرد و گفت: اگر از ظرفیت جوانان به نحو احسن استفاده نشود، تبدیل به تهدید خواهد شد.

مدیر دبیرخانه کلانشهرها اضافه کرد: در مباحث فرهنگی مرز بین فرصت و تهدید بسیار باریک است، از این رو باید دقت نظری بیشتر در این موضوعات داشت.

صارمی‌زاده با تاکید بر رعایت مرز تهدید و فرصت افزود: نباید کاری کنیم که تلاش‌های ما در موضوعاتی که فرصت است، تبدیل به تهدید شود.

وی با ارائه تعریفی از واژه فرهنگ تصریح کرد: شایع‌ترین رفتارهای انسان‌ها در درازمدت فرهنگ نام دارد که موضوعات متعددی را شامل می‌شود.

مدیر دبیرخانه کلانشهرها با اشاره به اینکه مجموعه صفات مورد قبول انسان‌ها به عنوان فرهنگ تلقی می‌شود، اضافه کرد: انسانی با فرهنگ است که خصوصیات خوب را به صورت مستمر داشته باشد.

صارمی‌زاده با بیان اینکه صفات خوب انسان‌ها و فرهنگ در درازمدت خود را نشان می‌دهد، تصریح کرد: صرف اینکه در ورود به شهری یک برخورد ناشایست از شهروند دیدیم، دلیل بر این نمی‌شود که فرهنگ همه مردم شهر بد باشد.

وی فرهنگ رانندگی و فرهنگ مطالعه را از جمله موضوعات مهم در یک جامعه شهری برشمرد و گفت: انقلاب ما انقلاب فرهنگی است و باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

مدیر دبیرخانه کلانشهرها بحث دورریز زباله را نیز یکی دیگر از موضوعات شهری مهم مطرح کرد و افزود: باید تلاش کنیم که زباله‌های شهری کاهش یافته و در مرحله دوم نیز تفکیک زباله را در شهر فرهنگ‌سازی کنیم.

صارمی‌زاده احترام به قوانین رانندگی، کمک به افراد ناتوان و معلول، فرهنگ سوار شدن به اتوبوس، رعایت حق تقدم و رعایت حقوق حمل و نقل عمومی، بحث معاینه فنی خودرو را هم از دیگر موضوعات مهم زندگی شهری عنوان کرد و ادامه داد: همه این موارد موضوعات مهمی است که باید در شهر جاسازی شده و فرهنگ‌سازی خوبی در این زمینه انجام شود.

وی افزود: بدون اغراق ایران یکی از کشورهایی است که می‌تواند بیشترین تعداد توریست را داشته باشد که البته این امر مستلزم رعایت برخی از موضوعات است.

مدیر دبیرخانه کلانشهرها از دیگر موضوعات مهم در مدیریت شهری را بحث ترویج فرهنگ وقف اعلام کرد و گفت: این امر با اطلاع‌رسانی و تلاش ممکن خواهد شد.

صارمی‌زاده شناسایی افراد کم بضاعت، ترویج فرهنگ ورزش کردن، شناسایی افراد شاخص در شهرداری برای کمک به تملک‌ها و انجام کارهای شاخص عمرانی را ضروری دانست و ابراز کرد: این اقدام به برقراری امنیت پایدار کمک می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در بحث نظرسنجی از مردم شهرداری جزو ارگان‌هایی است که هموار با نارضایتی مردم همراه است، تصریح کرد: باید با اطلاع‌رسانی درست، توقعات مردم از شهرداری را تبیین کنیم تا چنین نارضایتی‌هایی اتفاق نیفتد.

مدیر دبیرخانه کلانشهرها با اشاره به اینکه اشتباه یک نفر در شورای شهر نباید منجر به ایجاد زمینه بدبینی نسبت شوراها شود، افزود: بخش عمده‌ای از مدیریت شهری به عهده شوراهاست که باید نسبت به آن اطلاع‌رسانی شود.فارس

 

آدرس کوتاه :