روز شمار تاریخ زنجان

بیست و یکم شهریور

بیست و یکم شهریور


1 - حادثه مهمی که در شهریور ماه 1324 ش، رخ داد تشکیل فرقه دموکرات در آذربایجان می باشد. این خبر در تاریخ 1324/6/21در زنجان پخش شد و در واقع پخش این خبر مساوی با حذف نام حزب توده از تشکیلات موجود در زنجان و نامگذاری آن با نام فرقه ی دموکرات آذربایجان بود. به عبارتی، در تاریخ 1324/6/21 تعداد 600 نفر از اعضای حزب توده زنجان که پیش از این خبر تاسیس فرقه ی دموکرات به اطلاع آنان رسیده بود، با پرچم های سفید که بر روی آنها شعارهای حزب توده نوشته شده بود به چهار راه پهلوی وارد شدند و خسرو دارایی و رحمت الله جواهری، رهبران حزب توده ی زنجان، تاسیس حزب را تبریک گفته و جهانشاهلو سخنرانی مفصلی درباره ی آزادی خواهی و مجاهدین آذربایجان و مرام فرقه آذربایجان ایراد نمود و اهالی را به اتحاد و اتفاق با فرقه ی مذکور دعوت نمود و بدین ترتیب از این پس حزب توده با حزب دموکرات در هم آمیخت. (بيات، 1386، ص 108)
2- اردویی از قشون دولت به سرکردگی پیرم و سردار بهادر به طرف اردبیل می روند در تاریخ 16 نوامبر 1909 م وارد این شهر شدند و چون ملاقربانعلی و دیگران هنوز در مخالفت و یاغیگری بر ضد دولت باقیند، به طرف آنها حمله بردند. قدری جنگ واقع شد ولی یاغیها به زودی متفرق شده تا آخر ماه (نوامبر) تمام روسا و موسسین اغتشاش را دستگیر کردند و نظم اعاده شد. در تاریخ اول دسامبر اردو هنوز در زنجان بود. (شکوری، 1371، ص 101)
3 - قضیه فتح زنجان توسط نیروهای پیرم خان در مجلس شورای ملی آن زمان نیز به طور گسترده ای انعکاس یافته است. در صورت مذاکرات مجلس شورای ملی، در خلاصه نویسی مربوط به جلسه پنجم که در تاریخ روز سه شنبه نهم ذیقعده 1327 ه. ق که در روزنامه رسمی کشور به تاریخ 21 شهریور 1335 ه. ش صفحه 9 چاپ شده، چنین آمده است: «... در این وقت تلگرافی از تربت و لایحه ای از انجمن زردشتیان مبنی بر تبریک افتتاح قرائت شد. ایضاً تلگرافی از انجمن موقتی زنجان مشعر بر تبریک افتتاح و تشکر از اقدامات سردار بهادر و مسیو یفرم و امنیت زنجان و فرار آخوند ملا قربانعلی و اشرار، و استدعای دستگیری آخوند و تبعید او و مجازات اشرار قرائت شد.» در هر حال آن بزرگوار در تاریخ 26 ربیع الاول سال 1328 (و به قول نادرستی سال 1329) در کنار حرم امام مظلوم خود حضرت موسی بن جعفر (ع) مانند آن حضرت مظلومانه از دنیا رفته و به جهان ملکوت اعلی پیوست و در جوار رحمت پروردگار خود آرام گرفت. (شكوري، 1371، ص 182)
4 - شهر زنجان براي سومين روز تعطيل عمومي بسر برد و دهها نفر از طبقات مختلف مردم با شعارهاي حزن انگيز از مسجد «سيد» تا امام زاده سيد ابراهيم به سينه زني پرداختند و در سوگ مجاهد کبير آيت الله طالقاني گريستند. راهپيمايان ضمن سينه زدن بار ديگر در مسجد سيد اجتماع کردند و آيت اله سيد محمدعزالدين حسيني موسوي امام جمعه زنجان درباره مجاهدتهاي آيت الله طالقاني سخنراني کرد. برگزاري مجالس ترحيم از طرف روحانيون و ديگر گروهها در مساجد زنجان ادامه دارد و شهر يکپارچه سياهپوش است. (روزنامه اطلاعات،1358/6/21)
5 - حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی رییس جمهور عصر دیروز در راس یک هیئت بلند پایه وارد فرودگاه شهرستان زنجان شد و مورد استقبال گرم آیت ا... موسوی نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان، آقای مسعود سلطانی فرد استاندار زنجان، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، مدیران کل و جمعی از مسئولان ادارات و نهادهای استان زنجان قرار گرفت. رییس جمهور در بدو ورود به استان زنجان ، در فرودگاه زنجان هدف از سفر به این استان را دیدار با مردم استان زنجان عنوان نمود و گفت: خوشحالم از اینکه توفیق حاصل شد از نزدیک به مردم زنجان سلام عرض کنم و با مشکلات آنان از نزدیک آشنا شوم. دیدار با مردم ابهر، دیدار با مردم خرمدره، بهره برداری از کارخانه تولید شمش روی زنجان، سخنراني رئیس جمهور در اجتماع مردم طارم، افتتاح مرکز آموزش فنی و حرفه ای ماهنشان، دیدار با مردم ایجرود، افتتاح بیمارستان ولی عصر(عج)، تشکیل جلسه شورای اداری استان از جمله برنامه هاي رييس جمهور بود. (هفته نامه امین زنجان، 78/6/22)