روز شمار تاریخ زنجان

بیست و یکم خرداد

بیست و یکم خرداد


1 - سفری از هند به انگلستان از طریق ایران، گرجستان، روسیه، لهستان و پروس در سال 1817 م (1233 ق): سفرنامه «جون جانسون» افسر انگلیسی است که در سال 1818 م در لندن به چاپ رسیده است. مطالب خواندنی ذیل بخش مرتبط به این خطّه سرسبز است که برای نخستین بار از متن انگلیسی ترجمه و تقدیم می گردد؛ در این سفرنامه آگاهی های فراوان، بی نظیر و نفیسی از تاریخ اجتماعی و سیاسی و جغرافیایی طبیعی منطقه با بیانی زیبا، توصیفی و منحصر به فرد ارائه گردیده است. مي نويسد: «یازدهم ژوئن {}1817 م}: مسیر بعدی ما «ابهر» بود که در 28 مایلی واقع بود و طی کردن مسیر ان 8 ساعت و ده دقیقه به طول انجامید. دوازدهم ژوئن {1817 م}: عزیمت ما به «صائین قلعه» با 16 مایل فاصله در مدت 5 ساعت و 20 دقیقه صورت گرفت. سیزدهم ژوئن {1817 م}: مسیر بعدی ما به سمت «سلطانیه» بود که پس از پیمودن 18 مایل در عرض 5/5 ساعت به آن جا رسیدیم. چهاردهم ژوئن {1817 م}: مسیر بعدی ما به سمت «زنجان» بود. پانزدهم ژوئن {1817 م}: به مقصد «ارمغانه» که در 24 مایلی «زنجان» بود به راه افتادیم. شانزدهم ژوئن {1817 م}: مقصد بعدیمان «آق کند» در 26 مایلی بود.» (متقي، 1382، ص 87)

2- هفته نامه مهر شاه در تاريخ 21 خرداد سال 1330 اولين شماره خود را منتشر كرد. شناسنامه نشريه درسمت راست عنوان نشريه قرارگرفته و در آن صاحب امتياز عبدالصمد سخايي و مدير عبدالله را كعي معرفي گرديده است. محل اداره نشريه در زنجان واقع در چهارراه پهلوي بوده است بهاي اشتراك شش ماهه 24 ريال و سه ماهه 12 ريال ذكر گرديده و تك شماره «يك ريال» بوده و آمده است كه وجه اشتراك قبلاً دريافت مي شود. عنوان جالبي كه در پايين لوگوي مهر شاه آمده است عنوان «پر از مهر شاه است ما را روان» كه حكايت از نوع تفكر و سياست حاكم بر تحريريه آن دارد كه البته تا حدي نيز از نام «مهر شاه» روشن و آشكار است. در پايين عنوان نشريه دريك خط افقي سال انتشار، شماره انتشار، روز انتشار، آمده و عبارت «موقتاً هفته يك شماره منتشر مي شود» به چشم مي خورد. هفته نامه مهر شاه در اندازه 33×5/47 در 2 صفحه در چاپخانه تواناي زنجان واقع در خيابان فردوسي به چاپ رسيده است تيترهايي از قبيل «شاهنشاه محبوب و خاندان جليل سلطنتي در قلوب عموم ملت ايران جاي دارند« و « خيانت بخاندان جليل سلطنتي خيانت به نواميس و مقدسات ملي ايرانيان است» نشان از شاه پرستي و حمايت بيش از اندازه اين نشريه از نظام شاهنشاهي دارد. (قشمي، 1382، ص53)

3 - عزالدین حسینی فرزند آیت الله محمود حسینی امام جمعه بود. خاندان وی از چند نسل قبل لقب و مقام امام جمعگی را در زنجان دارا بودند و به علت موقعیت شغلی، دارا بودن قدرت بیان و توان علمی بسیار بالا نقش مهمی را در رشد و تعالی دینی شهر زنجان ایفا کرده بودند. این خاندان از قدیم محل رجوع مردم شهر و روستاهای پیرامون آن برای داوری های قضایی و خانوادگی و متولی قسمت زیادی از بازار زنجان به عنوان وقف بودند. مقام و منزلت این خانواده در نزد زنجانی ها به قدری بوده که در روزهای نماز جمعه سال 1340، تعداد افرادی که در نماز جمعه ی ایشان حاضر می شدند نسبت به زمانهای قبل و بعد خود (تا سال 1369) بی سابقه بوده است. ساواک زنجان در تاریخ 21/3/1354موقعیت وی را چنین گزارش می­دهد. «روحانی نامبرده حضرت آیت الله آقای سید عزالدین حسینی موسوی در محافل مذهبی از علمای طراز اول شناخته می شود و لیکن از لحاظ ملی و سیاسی فرد مورد اعتمادی نیست.» (بيات، 1386، صفحات 195-196)

4 - به دنبال دو دستگي هاي موجود در بين گروههاي مختلف زنجان، عده اي از بازاريان جهت گفتگو با استاندار زنجان در محل استانداري اجتماع کردند اما به علت درگيري لفظي دو گروه بحث و گفتگو نتيجه اي نگرفت در پي اين پيشامد بازار زنجان به عنوان اعتراض به اعمال گروههاي تفرقه انداز و توهين به آيت الله حاج سيد عزالدين حسيني موسوي امام جمعه زنجان تعطيل شد و طبقات مختلف مردم حدود 3 هزار نفر از بازاريان در محل، امام زاده سيد ابراهيم اجتماع و راهپيمايي کردند. تظاهرکنندگان در مقابل شهرباني خواستار ملحق شدن رئيس شرباني به آنها شدند و پس از آنکه سرهنگ فهيم رئيس شهرباني به تظاهرکنندگان پيوست به محل استانداري رفتند و با صدور قطعنامه اي در 6 ماده در محل استانداري تحصن کردند. در موارد قطعنامه آمده است ما خواستار دستگيري افراد ضد انقلاب که در لباس انقلاب بزرگترين ضربه را به انقلاب اسلامي وارد مي سازند هستيم. در پي اين وضع، با توافق و تاييد علما و روحانيون شهر، استانداري تصميم به خلع سلاح عمومي گرفت و از طرف کميته آيت اله سيد عزالدين حسيني موسوي تعداد 5 قبضه اسلحه ژ-3 تحويل استانداري شد و مميزي معاون سياسي استانداري شخصاً به کميته آيت اله سيد هاشم موسوي مراجعه کرد و تعداد 7 قبضه اسلحه موجود در کميته ايشان را تحويل گرفت. در اطلاعيه اي که از طرف استانداري مرکز زنجان پخش شد از کليه کميته ها و افراد مختلف خواسته شد هر چه زودتر براي تحويل اسلحه به استانداري اقدام کنند.

5 - منصور کاظمیان مقدم، ملیله کار زنجانی به عنوان هنرمند برتر در رشته ملیله کاری برگزیده شد. گنج خانلو مسئول روابط عمومی صنایع دستی استان زنجان با اعلام این خبر گفت: منصور کاظمیان مقدم ، مقام برتر کشور را از سوی سازمان صنایع دستی ایران، به مناسبت هفته صنایع دستی به دست آورد. وی افزود: طی مراسمی که روز بیست و یکم خرداد ماه سال جاری برابر با ده ژوئن، روز جهانی صنایع دستی درسالن اجلاس سران کنفرانس اسلامی تهران برگزار خواهد شد از وی و دیگر اساتید برتر کشور تجلیل به عمل می آید. استاد کاظمیان مقدم هنر ملیله کاری از دوران کودکی درنزد پدر خویش، استاد موسی فرا گرفته است. (روزنامه مردم نو، 83/3/18)