روز شمار تاریخ زنجان

بیست و چهارم مهر

بیست و چهارم مهر


1 – با فرا رسیدن 24 مهر، یعنی چهلم شهدای 17 شهریور، زنجانی ها یکی از وسیع ترین و خونین ترین راهپیمایی های خود را انجام دادند. در این روز نظر به اعلام عزای عمومی از طرف امام خمینی و سایر مراجع تقلید، ابتدا مجلس ترحیمی در مسجد ولی عصر زنجان برگزار شد. سخنران این مجلس یکی از روحانیون اعزامی از قم با نام فرهادی بود. فراهادی پیرامون شهادت و اصول اسلامی سخن گفت. مراسم مشابهی نیز در مساجد سید و رسول الله (ص) برگزار شد. مراسم مسجد سید با هجوم گروهی از تظاهر کنندگان که از تیر رس ماموران می گریختند به هم خورد و در خود مسجد نیز با دخالت ماموران درگیری هایی پیش آمد. حاج اصغر گنج خانلو، مداح اهل بیت عصمت و طهارت در مجلس مسجد ولی عصر در ادامه¬ی سخنرانی حجه الاسلام فرهادی به مناسبت چهلم شهدای 17 شهریور به سخنرانی و مرثیه سرایی اقدام کرد. در حالی که گروهی از مردم در بزرگداشت چهلم شهدای هفده شهریور در مساجد به سر می بردند، گروه کثیری دیگر از ساعت 9 صبح به خیابان ریخته بودند و شهر حالت عادی خود را از دست داده بود. تظاهر کنندگان در حالی که شعارهایی بر علیه حکومت و به نفع نهضت می دادند، در مسیر خود اقدام به شکستن و به آتش کشیدن تعداد زیادی از بانکها، سینماها و اماکن دولتی کردند. رادیو زنجان در ساعتهای 54: 13 و 57: 13 دوبار برنامه ی عادی خود را قطع کرد و اعلام داشت که مجروحان بیمارستان شفیعه به خون شد. با پخش این خبر، مردم سرآسیمه به بیمارستان شفیعه شتافته و خون اهدا کردند. هجوم مردم به حدی بود که اجتماع کثیری مقابل این بیمارستان تشکیل شد. (بیات، 1386، صفحات 343-350)
2- بيمارستان بهداري تيپ 2 زرهي زنجان اين شايعه را که گروه کثيري از کشته شدگان توسط خودروهاي ارتش به اين بيمارستان انتقال يافته اند تکذيب کرد. (روزنامه اطلاعات، 57/7/25)
- همایش علمی، تخصصی، پژوهشی، مرمتی ارگ سلطانیه با حضور مسئولان کشوری و استانی و جمعی از پژوهشگران، باستان شناسان، مرمتگران و مقامات منطقه ای برگزار شد.(هفته نامه مهر زنجان، 81/8/5)