روز شمار تاریخ زنجان

بیست و پنجم مهر

بیست و پنجم مهر


1 - روز بیست و پنجم مهر، روز تشییع جنازه ی دو شهید وقایع روز قبل بود. جنازه شهید ارفعی زرندی ساعت یازده صبح روز 57/7/2 با حضور جمعیتی بیش از ده هزار نفر در قبرستان زنجان تشییع شد. تشییع کنندگان در مسیر خود ضمن دادن شعار، هنگام رو به رو شدن با سربازان و درجه داران از آنها به خاطر این که به سویشان تیراندازی نکرده بودند، سپاسگزاری کردند و گفتند: ما دیدیم که فقط چند تن از ماموران شهربانی تیراندازی می کردند. درجه داران و سربازان نیز از مردم تشکر می کردند. جنازه اسماعیل رستمی توسط پدرش به روستای محل اقامتش «حلب» واقع در جاده ی بیجار حمل و به خاک سپرده شد. حدود 600 تن از اهالی زنجان در تاریخ 26/7/57 برای اعلام همبستگی با مردم روستای حلب و شرکت در مجلس ترحیم شهید رستمی عازم حلب شدند (نام این روستا از ناحیه مردم آن جا به روستای شهید اسماعیل رستمی تغییر یافت). این دسته که مدیریت آنان با برادران بهمنی بود، بلافاصله پس از ورود به حلب، مدیریت مجلس ترحیم را به عهده گرفتند و آن را از حالت غیر سیاسی خارج و به ان صورت کاملاً سیاسی دادند. حاج اصغر گنج خانلو که به درخواست برادران بهمنی در این جمع حاضر شده بود ضمن تعزیه داری، سخنرانی تندی علیه مقامات مملکتی ارائه کرد. در حالی که صبح روز 57/7/25چنین گذشت، در عصر روز مذکور زنجانی ها در مسجد ولی عصر (عج) زنجان گرد آمدند تا مجلس بزرگداشت و ترحیمی برای شهید ارفعی زرندی برپا نمایند. سخنران اول این مراسم حجت الاسلام فرهادی روحانی اعزامی از قم زرندی برپا نمایند. سخنران اول این مراسم حجت الاسلام فرهادی روحانی اعزامی از قم بود که به منظور سخنرانی در مراسم بزرگداشت شهدای 17 شهریور دعوت شده بود. متاسفانه ما به هیچ گونه مدرکی از محتوای سخنرانی وی دست نیافتیم، ولی خوشبختانه متن سخنرانی سخنران بعدی به طور کامل به دست ما رسید. این سخنران همان حاج اصغر خانلو بود که پس از مراسم حلب به زنجان آمده و به مسجد ولی عصر (عج) آورده شده بود. شهادت ارفعی زرندی موج جدیدی از حرکت های مردمی ایجاد کرد، به طوری که در سومین روز شهادت وی حدود شصت هزار نفر از مردم زنجان به خیابان ها آمدند و دست به تظاهرات و راهپیمایی زدند. هسته ی اولیه راهپیمایی از مسجد ولی عصربرخاست. راهپیمایان در حالی که آیت الله حاج هاشم موسوی همراهی شان می¬کرد و عکسهایی از امام خمینی با خود حمل می کردند، در خیابانهای سعدی وسط و ششم بهمن هزاران شاخه گل به سوی سربازان ارتش پرتاب کردند. آنان هم چنین نام خیابان فرمانداری را به خیابان «مجتبی ارفعی زرندی» تغییر دادند. در این تظاهرات چهار ساعته که به جمع شدن بر مزار شهید ختم شد، پلیش دخالتی نکرد و لاجرم برخوردی نیز روی نداد. (بیات، 1386، صفحات 351-353)
2- به دنبال تشکیل مجمع مشورتی استانداران پس از انقلاب استان زنجان و ایجاد دبیرخانه آن در وزارت کشور، اولین جلسه کمیته مشورتی استانداران استان زنجان در استانداری زنجان تشکیل شد. (هفته نامه بهار زنجان، 1381/7/28)
3 - سفیر کرواسی با حضور در زنجان عنوان کرد: شما می توانید وارد بازار کرواسی شوید. سفیر کرواسی با جمعی از تجار، تولید کنندگان و دانشگاهیان زنجان ديدار كرد. (روزنامه مردم نو، 1383/7/26)