روز شمار تاریخ زنجان

بیست و پنجم دی

بیست و پنجم دی


1 - زنجان در بین شهرهای کشور جزو اولین شهرهایی بود که در آن تظاهرات خیابانی کردند. این تظاهرات خیابانی به دنبال ممانعت نیروهای امنیتی از برگزاری سخنرانی هادی غفاری در مسجد ولی عصر زنجان رخ داد. بدین معنی که در ساعت 9 شب بیست و پنجم دی ماه 1356، هادی غفاری در حضور جمعیتی در حدود سه هزار نفر در مسجد ولی عصر (عج) به منبر رفت. او در حالی که به نشانه اعتراض به رژیم عمامه زردی بر سر بسته بود، با اشاره به وقایع 19 دی ماه قم، که خبر آن به صورت علنی به وسیله وی داده می شد، رژیم را مورد حمله قرار داد. فردای آن شب، شهربانی از برگزاری سخنرانی هادی غفاری ممانعت کرد. بدین معنی که از ساعت 8 شب 26/10/1356، چند مامور در جلوی در مسجد حضرت ولی عصر (عج) ایستاده و مانع رفتن مردم به داخل مسجد شدند و از مراجعه کنندگان خواستند به علت عدم برگزاری سخنرانی به خانه های خود بازگردند. دسته هایی از مردم که بدین نحو برگردانده شدند، از کوچه مسجد سید فتح الله به خیابان اصلی (خیابان پهلوی آن موقع و امام کنونی) برگشته و جلوی بانک تجارت کنونی تجمع نمودند. کم کم تعداد تجمع کنندگان زیاد شد و بنا به گزارش ساواک به حدود چهارصد نفر رسید و در این وقت با شعار «لا اله الا الله» و «الله اکبر» به طرف خیابان پهلوی هجوم آوردند و از مقابل سینما «لی لی» و «من روژ» گذشته و به طرف امامزاده حرکت کردند، ولی بعد از چند لحظه مسیر خود را تغییر داده و دوباره به سمت خیابان پهلوی رهسپار شدند و دوباره از مقابل سینما گذشته و با زدن چند سنگ به شیشه های هر دو سینما، چند شیشه شکسته و به رفتن خود ادامه دادند و با شعار «زنده باد خمینی» و «زنده باد غفاری نژاد» به طرف خیابان سعدی وسط حرکت کردند. در سعدی وسط آنان شعار «مسجد باید باز باشد» را به شعار خود افزودند و بالاخره در جلوی بانک صادرات، پلیس به جمعیت تظاهر کننده حمله کرد و جمعیت داخل بازار و کوچه ها متفرق شدند(بیات، 1386: 304-306).

2-  بيش از ده هزار زن و مرد به عنوان اعتراض به کابينه دولت بختيار در ابهر تظاهرات و راهپيمايي کردند. اين عده شعار مي دادند: نه قانون اساسي، نه سازش سياسي، تنها راه رهايي، راه امام خميني. راهيپمايي اين گروه 5 ساعت ادامه يافت و مردم در کمال آرامش متفرق شدند(كرباسچي، 1371: 787).

3 - هدف از این نشست تشکیل کمیته ورزشی نویسان با اهداف تلاش برای ارتقای ورزش استان و تقویت نقاط ضعف، انسجام بین رسانه های ورزشی استان، برگزاری تریبون آزاد، نقد ورزش استان، تعامل ورزشی نویسان با مدیریت ورزش استان و برگزاری برنامه های ورزشی برای اهل مطبوعات بود(روزنامه مردم نو، 1385/10/26).

4 -  این دو پژوهشگر امروز در سالن اجلاس سران کشور در مراسمی که توسط وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری برگزار می شود شرکت کرده مورد تجلیل قرار می گیرند. بابک کریمی، دانشیار مرکز تحصیلات تکمیلی زنجانی به عنوان دانشمند بین المللی شناخته شد. دکتر جلیل خاوندگار، در طی سال جاری هشت مقاله فارسی، دو مقاله به زبان انگلیسی و دو طرح پژوهشی انجام داده است که کارشناسان وزارت علوم با رجوع به نتایج این پژوهش ها و توجه به کاربردی بودن آنها او را جزو برترین پژوهشگران ایران معرفی نمودند(روزنامه مردم نو، 1385/10/25).