روز شمار تاریخ زنجان

بیست و هشتم اسفند

بیست و هشتم اسفند


1 - ملا محمد علی زنجانی در سال (1227 هـ. ق) متولد شد و تحصیلات خود را در کربلا به پایان رسانید. وی در مدت اقامت خود در عراق و ایران فتاوی نادرستی صادر می کرد که موجب اعتراض مردم شد. محمد شاه قاجار، بعد از اعتراض مردم نسبت به فتواهای او، وی را بعد از بخشیدن عصا و انگشتری، روانه ی شهر زنجان کرد. وی بعد از پیدایش «با» به آن گرایش یافت و آن را قبول کرد و در ضمن عبور دادن علی محمد باب از شهر تهران به سمت تبریز، ملا محمد زنجانی خواستار ملاقات با او شد. ولی، این کار میسر نشد و موجب گردید که او را روانه ی تهران و در خانه ی محمود خان کلانتر تحت نظر بگیرند. وی بعد از مرگ

محمدشاه قاجار در لباس مبدل بار دیگر که از این شهر دور شده بود به زنجان بازگشت و بعد از آن بود که فتنه و شورشی بزرگ را بر پا ساخت. همین عامل، سبب گردید که اورا از سایر با بیان محیل تر و خطرناکتر بدانند زیرا در زمان خود مشکل بزرگی را ایجاد کرده بود.مرگ ملا محمد علی را در 5 ربیع الاول سال (1227)، برابر با 28 اسفند 1190 ، 19 روز از تیرخوردن اتفاق افتاده ثبت کرده اند. (ظهور الحق ص 182 و کواکب الدریه، ص 200). و بر طبق نوشته ی میرزا مهدیخان، جسد ملا محمد علی را به دم قاطر بسته در کوچه کشید و در تاریخ نبیل آمده سه روز و سه شب جسد وی را گرداندند و سپس برای تماشا در میان شهر نهادند. (مفتاح باب الابواب ص 255). اعتضاد السلطنه در کتاب فتنه باب چنین آورده است:«... وی ] ملامحمد علی[ با فرستادن نامه های متعدد به سفارت انگلیس و روس و عثمانی می خوات پای آنان را به این کشاکش وارد سازد در گزارشی که وزر مختار روسیه در 14 سپتامبر (1850 میلادی) به دولت خود درباره ی فتنه­ی باب زنجان فرستاده، می نویسد:« رییس آنها ملامحمد علی از سفیر دولت عثمانی سامی افندی و وزیر مختار دولت بریتانیا در تهران درخواست مداخله کرد. ولی همکار انگلیسی من معتقد است که مشکل می توان باور کرد که دولت ایران به دخالت بیگانه در این امر رضایت دهد...»

2- عالم فاضل فخرالفقهاء و المجتهدین آیت ا... شیخ محمد باقر رحمة الله علیه یکی از استادان و مدرسان بزرگ و مجتهدان حوزه علمیه نجف اشرف بوده است. وی در 22 ماه رمضان 1312ه.ق برابر با 28 اسفند 1273 ش در شهر زنجان متولد گردید و در خانواده تقوا پرورش یافته و بعد از خواندن مقدمات و سطوح در خدمت حجت الاسلام آقا شیخ زین العابدین و آیت الله حاج شیخ عبدالکریم خوئینی زنگانی که از مدرسین زنگان بوده اند در سال 1338ه.ق به نجف اشرف مهاجرت کرد و از محضر مرحوم آیت ا... حاج میرزا حسین محقق نائینی ، حاج آقا ضیاء الدین عراقی و استادان بزرگ دیگر استفاده نمود. و تقریرات آن مرحوم را به رشته تحریر در آورد. و خود حوزه درس تشکیل داد و جمع زیادی از فضلاء نجف در درس فقه و اصول ایشان شرکت کرده و بهره مند گردیدند. مرحوم آیت ا... زنگانی نجفی بیش از چهل سال در حوزه علمیه نجف تدریس داشتند و صدها مجتهد و فاضل و نویسنده در حوزه اش تحصیل کردند. معظم له در ماه رمضان 1394 در82 سالگی در نجف اشرف بدرود حیات گفته حوزه های علمیه نجف، قم و زنگان و غیره را قرین ماتم و عزا نمودند. (نیرومند، 1385، ص 388)