روز شمار تاریخ زنجان

بیست و نهم خرداد

بیست و نهم خرداد


1 -  در سفرنامه «الئاريوس» نيز كه براساس مشاهده و تجربه استوار است، مي تواند مرجع مهمّي براي ارباب پژوهش و مورّخين باشد و مكمّل سه سفرنامه ياد شده باشد؛ «والتر هينتس» در مقدّمه خود بر سفرنامه ي «كمپفر» چنين مي نويسد: «آدام الئاريوس»، دانشمندي بود با معلومات زياد و حدّت ذهن فوق العاده تا جايي كه حتّي ذهن فوق العاده تا جايي كه حتّي شخصي مانند «گوته» در ديوان شرقي خود او را مورد تمجيد قرار مي دهد و او را «مرد كار آمدي» م نامد كه براي ما از سفر خود گزارش هايي سخت اموزنده و محظوظ كننده باقي گذاشته است. «الئاريوس» به زبان هاي تركي و فارسي آشنايي كامل داشته و حتّي گلستان سعدي را به زبان آلماني برگردانده است؛ سفر وي به اين در فاصله سال هاي 39-1637م/49-1047 ق در دوران صفويّه انجام گرفته است؛ اين سفرنامه مجموعه ي گران بهايي است از مشاهدات و ملاحظات زيركانه كه به علّت كمياب بدن نسخه چاپي كتا و نثر كهنه و مغلق الماني آن چنان كه بايد و شايد اشاعه نيافته است. «الئاريوس» اين سفرنامه را در سال 1654 م تنظيم نموده است؛ خاطرات وي در خصوص اين استان علي رغم توأم بودن اشتباهات و اغلاط، حاوي اطّلاعات مفيد و ارزشمندي است. وی می نویسد: «نوزدهم همين ماه {ژوئن 1637 م} را در زير چادرهايي كه در دهكده بر پا كرده بوديم، گذرانديم؛ در اين جا من دچار تب و ناتواني شديدي شدم، ولي مجبور بودم همراه ديگران اسب برانم. روز بيستم ژوئن دوباره به راه افتاديم، تمام روز در گرماي شديد از ميان زمين همواري با ريگ هاي درشت سرخ رنگ راه پيموديم و حدود ظهر به شهر كوچك «سنگان» رسيديم، در نيم مايلي مانده به شهر، حاكم «سلطانيه» به نام «سوين دوك»!كه تفاقاً در «سنگان» اقامت داشت، براي سفرا چهار ظرف ميوه خوب از زردآلو و خيار فرستاد تا بدين وسيله در گرماي شديد، رفع عطش و خود را تر و تازه كنند؛ جلوتر از شهر، سي نفر سوار مسلّح كه از طرف «سلطان» اعزام شده بودند و به استقبال ما آمدند. روز بيست و يكم ژوئن {1637 م} چون در گرماي شديد نمي توانستيم ه سفر ادامه دهيم، بنابراين شبانه پس از غروب افتاب حركت كرديم، روي زمين هموار و زير نور ماه رانديم تا حدود برآمدن خورشيد به نزديك شهر «سلطانيه» رسيديم.» (متقی، 382، ص 39)

2- در جنوب شرقی شهر ابهر در نزدیکی روستای جند حسین (کند حسین) در تقریباً شش کیلومتری شهر ابهر در کنار چشمه ای زیبا با آبی گوارا درختان چنار کهنال وجود دارد که سایبانی طبیعی اما بس عظیم را تشکیل  می دهند که شاهدانی کهنسال از قدمت منطقه بوده و نشان از دلبستگی ایرانیان از زمانهای کهن به کشاورزی و درخت کاری می باشد. به گفته­اهالی روستا یکی از این درختان در شب 21 رمضان سال 1337 هجری شمسی آتش گرفته و سوخته و تعدادی از آنها نیز در سال 1322 هجری شمسی قطع و به تبریز حمل نموده اند علاوه بر گردشگاههایی که اشاره شد اکثر روستاهای منطقه ای ابهر ه در دامنه ی کوه قرار گرفته اند دارای چشمه های پرآب و گردشگاههای با صفا می باشند. (آقا محمدی، 1370، ص 49)

3 - ديشب مهلت مقرر در مورد تحويل سلاح گروهها در زنجان پايان گرفت و پاسداران انقلاب 5 نفر را دستگير کردند. دستگيرشدگان رسول عباسي و محمد بهمني، سيد جبار مهديون و داود گيلک هستند. همچنين سلاحهاي افراد جنبش ملي مجاهدين زنجان که ديروز تحويل سپاه پاسداران شده بود مجدداً به مجوز به آنان بازگردانده شد و اين افراد مجدداً مسلح شدند. از سوي ديگر پاسداران انقلاب اسلامي مستقر در زنجان از منزل پدر بهمني ها موفق به کشف چندين قبضه سلاح کمري و ژ-3 و چند جعبه فشنگ و يک قبضه اسلحه شکاري شدند. 2 زنداني نيز بنامهاي عباس محمدي و جلال خيبري با ميخ به يک پاسدار حمله کردند. (روزنامه اطلاعات، 1358/3/3)

4 - همایش انجمن زنجانی های مقیم تهران امسال به دعوت مدیر کل محترم ارشاد اسلامی در قالب سفر دو روزه به استان زنجان و در روزهای 29 و30 خرداد ماه سالجاری برگزار شد. (هفته نامه بهار زنجان 1381/4/6)