روز شمار تاریخ زنجان

بیست و نهم اسفند

بیست و نهم اسفند


1 - آیت الله میرزا محمد باقر زنجانی، ملقب به جمال الدین فرزند محمد مهدی، فرزند میرزا احمد در صبحگاه یکی از شریف ترین روزهای سال- روز قدر، 23 رمضان المبارک 1312 ه. ق برابر با 29 اسفند 1273 ش در زنجان زاده شد. پدرش که از تجار محترم ، بسیار علاقمند و دوستار علما، و مردی با فضیلت بود،فرزندش را به تحصیل علوم دینی تشویق کرد. اشتیاق پدر، رغبت کامل فرزند و توفیقات الهی گرد آمد تا میرزا با جدیت تمام، به تحصیل پرداخت. میرزا محمد باقر زنجانی پس از درگذشت پدرش، به قصد زیارت عتبات مقدسه و بهره وری از درس استادان و بزرگان حوزه نجف ، در 17 ربیع الثانی 1338 ه.ق به سوی نجف اشرف مهاجرت کرد. وی پس از زیارت و عتبه بوسی مولی الموالی حضرت امیرالمومنین (ع)، برای استفاده از درس آیت ا... العظمی میرزا محمد تقی شیرازی به کربلا رفت و تا زمان وفات ایشان، از درس فقه اش بهره برد. سپس به نجف بازگشت و در درسهای فرزانگان علم و دانش حاضر شد.

2- عباس خان فرزند محمد حسین پریشان 18 ذی القعده 1317 ه.ق برابر با 29 اسفند 1278 ش قریه بهمن به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی را در این روستا به پایان رساند و در سن 15 سالگی به زنجان آمد و مشغول تحصیل شد. ولی پس از مدتی پدرش را از دست داد. و بعد از فوت پدر راه عیاشی را در پیش گرفت و واقعا پریشان شد. و پریشانی او هنگامی نامزدش با شخص دیگر ازدواج کرد و دیوانه شد. و به رشت رفت و سالها در آنجا ساکن بود. ولی به دلیل فوت برادرش به زنجان باز گشت و زندگی جدیدی را شروع نمود. پریشان در آخر عمر در روستای عنیجک سکونت داشته و در 45 سالگی از دنیا رفته و کلیاتی از او بر جای مانده که شامل 4400 بیت و 270 صفحه می باشد.

3 - رادمرد شهید حاج علی اکبر توفیقی مرحوم آقا حسین زنجانی که در راه دیانت و استقلال مملکت به دست خائنین وطن عصر 29 اسفند 1324 شب چهارشنبه آخر سال به سن 73 شهید گردید. خانه مسکونی مرحوم توفیقی به همت نهادهای مسؤول به «موزه شهدا» اختصاص یافته است.

4 - جهانشاه خان در سال 1373 ه. ق مطابق با 1307 هجری شمسی شب پنجشنبه پانزدهم رجب در نجف اشرف از دنیا رفت. (شکوری، 1371، ص 410)