روز شمار تاریخ زنجان

بیست و ششم اردیبهشت

بیست و ششم اردیبهشت


1 - استاد بزرگ محمد امیدی متخلص به عاصم زنجانی فرزند مرحوم حاج لطفعلی تاجر زنجانی در17 ربیع الاول سال1311 ه.ق مصادف با ولایت پیامبر در خاندانی شریف چشم به جهان گشود. دوران جوانی را در حضور اساتید زمان همانند شیخ اسماعیل نحوی نجفی و میرزا ابراهیم حکمی و آیت ا... العظمی سید محمود امام جمعه زنجان به تحصیل علوم منطق و حکمت و فقه و اصول و عرفان پرداخت. استاد عاصم زنجانی تا سن 53 سالگی شغل پدری را پی گرفت و بعد به عللی حرفه دارو فروشی را برگزید. و هر چند بار در اثر مطالعات فنی در طب قدیم با توانایی خاص به مداوای مراجعین می پرداخت. ذوق سلیم و قریحه سرشار را در راه تنویر افکار و ارشاد نفسانی و معنوی انسانی به کار می برد- گفتار را با بیان و مقدمه ای شیوا آغاز می کرد و به انجام می رساند. معنویت در روح بلندش تقدم بر مادیت داشت. تناسب این خصوصیت اخلاقی در وی ایجاب می کرد به امور مادی و دنیوی به دیده حقارت بنگرد و با علم الیقین و اصرار در تزکیه نفس کند. در صناعات شعری استاد بود و در سرودن قصائد و مدائح نیز تغزل، اشعارش از زیبایی ویژه ای برخوردار بود. در آثار منظوم ایشان «صبح بهار» و«ابر بهار» این افکار مشهود است. عاصم زنجانی در 19 محرم سال 1391 برابر با 49/2/26 در شهرستان زنجان دیده فرو بست و در جوار رحمت حق آرمید. (ستایشگران اهل بیت، 1383، ص 6)

2-  تاریخ تولد شیخ اسد الله زنگانی معلوم نيست. وي در شهر زنگان تولد یافت و پس از گذراندن دوره طفولیت متون و سطوح را از علمای اعلام زنگان تحصیل نمود و فلسفه و حکمت و ریاضیات را از محضر دو حکیم و فیلسوف نامی آقا میرزا مجید حکمی و شیخ ابراهیم ریاضی زنگانی فرا گرفت و سپس به نجف اشرف عزیمت نمود و از حوزۀ در س علامۀ بزرگوار آقا محمد حسین نائینی بهره برد. پس از وفات علامه نائینی به حوزه درس علامه شیخ ابوالحسن اصفهانی راه یافت و به مقام والای اجتهاد رسید. انسانی بود مصمم، باوقار و با شخصیت و خوش خط. عمری را در راه ترویج و تبلیغ دین و حل مشکلات مسلمانان صرف کرد و در 21 ماه شعبان سال 1371 برابر با 1331 ه.ش وفات نمود و در جوار مصلح کبیر و علامۀ نحریر، شیخ عبدالکریم زنگانی، (امام زنجانی) به خاک سپرده شد از تالیفاتش حاشیه بر رسائل بوده است. (نيرومند، 1385، ص 370)

3- در پي اعتراض کارکنان راديو و تلويزيون مرکز زنجان به انتصاب محمدرضا ميلاني به سمت سرپرست راديو و تلويزيون اين شهر، مقاماتي از طرف صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران وارد زنجان شدند و پس از گفتگو با کارکنان اين مرکز و رسيدگي به خواستهاي کارکنان معترض محمدرضا ميلاني را از سمت خود برکنار و مصطفي رضايي را به جاي وي به سرپرستي اين مرکز منصوب کردند. در نتيجه کارکنان اعتصابي نيز به اعتصاب خود پايان دادند و مشغول به کار شدند.(روزنامه اطلاعات، 1358/2/27)