روز شمار تاریخ زنجان

بیست و سوم دی

بیست و سوم دی


1 - عبدالله المامون پسر دوم عبید الله سهروردی و مقبول النسا بیگم به سال 1882/م =1300ه.ق در«داکای» هندوستان متولد گشت و در ابتدا فارغ التحصیل عربی و انگلیسی شد. مانند پدر در فارسی و عربی متبحر بود. هنگامی که در دانشگاه کلکته مشغول به تحصیل بود در امتحانB.A (مطابق با لیسانس) و M.A(درجه بالاتر از لیسانس) شاگرد اول شد و نخستین محصلی بود که به گرفتن گواهی نامهPH.D(درجۀ دکتری) ادبیات و حقوق موفق گردید. باز جزو نخستین کسانی بود که در دانشگاه کلکته دکتری فلسفه دریافت داشتند. آنگاه به لندن رفت و برای به دست آوردن جواز وکالت به تحصیل پرداخت و چون پولش کم بود، در دانشگاه به تدریس حقوق و عربی مشغول شد و از این راه مبلغی درآمد داشت تا اینکه «درجه استادی» را از دانشگاه لندن گرفت. پس از مراجعتش به کلکته به تدریس زبان عربی و علوم الهی پرداخت و در عالم تعلیم و تربیت نفوذ بسیار یافت و به مقامات بلند نائل آمد و در مسائل حقوقی و سیاسی نیز از سرآمدان و پیشروان شمرده می شد. وی ابتدا به عضویت مقننه بنگاله و بعد عضو هیئت مقننه هندوستان انتخاب شد. عبدالله سالیان دراز دبیر مجمع اسلامی هند در بنگاله بود و در سال 1920 که«سر محمد شفیع» مرد، جانشین او دبیر مجمع مسلمانان هندوستان گردید. در سال 1911/م = 1330ه.ق وی را به استادی حقوق در دانشگاه کلکته برگزیدند و کتب او در باب حقوق اسلامی هنوز هم حجت است. در سال 1931/م = 1350ه.ق ژرژ پنجم پادشاه انگلستان او را با لقب «سر» ملقب ساخت. عبدالله دکتر در حقوق، دکتر در فلسفه، دکتر در ادبیات و رئیس دانشکده مجیدیه بود: در سیزدهم ژانویه 1935 در 53 سالگی به رحمت ایزدی پیوست(نیرومند، 1385: 400-401).

2- در روز 23/10/57 که مصادف با چهلمین روز شهادت عباس سهرابی بود، مجلس بزرگداشتی از طرف مردم در مسجد دمیریه زنجان برگزار شد. در پایان این مجلس، شرکت کنندگان بر مزار شهدای وقایع زنجان رفته و پس از قرائت حمد و سوره و بزرگداشت، در مسیر خیابان اصلی شهر تظاهرات کردند. پلیس، تظاهرکنندگان را در حالی که شعارهایی علیه حکومت موجود می دادند در چهار راه ششم بهمن متوقف کرد. با وجود این راهپیمایی تا چهارراه امیرکبیر ادامه یافت ولی در این مکان پلیس اقدام به شلیک کرد که در جریان آن حدود 10 نفر مجروح شدند. در همین روز مجلس ترحیم دیگری برای شهید گنج­خانی در مسجد ولی عصر برگزار شد و این اولین روز بازگشایی این مسجد پس از چهل روز تعطیلی بود. این مسجد از زمان حمله نیروهای شهربانی تعطیل بوده است(بیات، 1386: 432).

3 - به درخواست دانشجويان تربيت معلم زنجان، رجايي وزير آموزش و پرورش جهت رسيدگي به مشکلات و نيازهاي دانشجويان وارد زنجان شد و در اجتماع دانشجوياني که در مرکز تربيت معلم اين شهر گرد آمده بودند شرکت کرد. در اين اجتماع نيازها و خواستهاي دانشجويان مورد بحث و بررسي و تبادل نظر قرار گرفت(روزنامه اطلاعات، 1358/10/23).