روز شمار تاریخ زنجان

بیستو هفتم دی

بیستو هفتم دی


1 - در تاریخ چهارشنبه 27 دی ماه 1357، دنبال اعلام همبستگی کلیه کارکنان استانداری زنجان با نهضت مردم ایران، حسن فرجادی، آخرین استاندار نظامی زنجان، از مقام خود استعفا داد. علت استعفای وی به ظاهر عدم همکاری وزارت کشور و ضعف شهربانی زنجان اعلام شد؛ ولی واقعیت همان بود که پیشتر ذکر آن رفت. البته مدتها پیش از استاندار، علیرضا مهرزاد، معاون سیاسی و اداری استانداری زنجان، ضمن ترک پست خود به خارج از کشور رفته بود(بیات، 1386: 433).
2- پیکر مطهر 12 تن از پاسداران اسلام که در کربلای دزفول عاشقانه به لقاءالله پیوستند طی مراسم باشکوهی در گورستان شهدای زنجان به خاک سپرده شد. به همین مناسبت از طرف استانداری و سپاه پاسداران زنجان امروز در زنجان عزای عمومی اعلام شد و با وجود سوز سرمای شدید هزاران نفر از اقشار مختلف مردم در مراسم باشکوه تشییع و خاکسپاری این شهدا شرکت کردند و شهر در اندوه و خشم فرو رفت(روزنامه اطلاعات، 1360/10/28).
3- طی مراسم ویژه ای عصر روز پنجشنبه بیت و هفتم دی ماه در سالن سینمای قدس زنجان از مقام هنری آقای سید رضا میرکریمی فیلمساز برجسته زنجانی تجلیل به عمل آمد. در این مراسم استاندار زنجان، قائم مقام معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهردار، اعضای شورای شهر و تنی چند از مدیران و مقامات دولتی حضور داشتند. در این مراسم فیلم سینمایی، «زیر نور ماه» که جایزه بزرگ هفته منتقدین جشنواره فیلم «کن» فرانسه، جایزه ویژه هیأت داوران جشنواره فیلم فجر را به خود اختصاص داده بود، نمایش داده شد(فصلنامه فرهنگ زنجان، 1381: 306).